05. 06. 2020 15:50 | BENÁTKY/TASR

Benátky opäť pod vodu: Vysoký príliv zaplavil štvrtinu mesta

Ďalší nadpriemerne vysoký príliv sa očakáva v noci z piatka na sobotu.

Benátky zaplavil vysoký príliv
Benátky zaplavil vysoký príliv Foto: TASR/AP

Nadpriemerne vysoký príliv zaplavil približne štvrtinu územia talianskeho mesta Benátky. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

Výška morskej hladiny dosiahla vo štvrtok večer 116 centimetrov, čo je tretia najvyššia hodnota, akú v meste lagún namerali počas júna.

Takto vysoké prílivy, nazývané acqua alta, sú v Benátkach v tomto období roka zriedkavé. Podľa expertov ho tentoraz vyvolali pozostatky atmosférického systému, ktorý vznikol nad Atlantickým oceánom a v sprievode silného vetra a dažďa zasiahol aj severné oblasti Talianska.

Ďalší nadpriemerne vysoký príliv sa očakáva v noci z piatka na sobotu. Doposiaľ najvyšší júnový príliv zaznamenali v Benátkach v roku 2012, keď morská hladina stúpla na 121 centimetrov. V júni 2016 dosiahla 117 centimetrov.

Napriek nadpriemerne vysokému štvrtkovému prílivu zatiaľ miestne úrady nenainštalovali na uliciach lávky pre chodcov. Tie sa spravidla zvyknú využívať len od septembra do apríla, keď je úroveň morskej hliadiny v Benátskej lagúne najvyššia.

Do Benátok i ostatných talianskych prístavov stále nemôžu prichádzať lode s turistami, čo je jedno z opatrení zavedené proti šíreniu nového koronavírusu.