10. 06. 2020 13:49 | USA/tvnoviny.sk, lm

George Floyd a policajt, ktorý ho usmrtil, sa vraj poznali. Potvrdil to ich bývalý kolega

To, že obaja muži pracovali v klube ako strážnici, potvrdila aj jeho majiteľka Maya Santamaria.

George Floyd a policajt, ktorý ho usmrtil, sa údajne poznali. Potvrdil to ich bývalý kolega
George Floyd a policajt, ktorý ho usmrtil, sa údajne poznali. Potvrdil to ich bývalý kolega Foto: YouTube / CBS Evening News

Svoju obeť pravdepodobne poznal. Naznačuje to výpoveď Davida Pinneyho, ktorý tvrdí, že George Floyd a policajt Derek Chauvin, ktorý mu kľačal na krku a spôsobil mu tým smrť, kedysi pracovali v rovnakom nočnom klube v Minneapolise. Podľa neho mali konflikty už vtedy, čo mohlo viesť k mimoriadne agresívnemu zásahu, pri ktorom Floyd prišiel o život, informuje DailyMail.

Policajt vedomý si okolností, ktoré by mu mohli priťažiť, mal údajne niekoľko dní pred svojím zatknutím preto vyjednávať s prokurátormi dohodu o vine a treste. Túto informáciu už potvrdil aj hovorca okresnej prokuratúry Chuck Laszewski. Detaily dohody však nie sú známe.

Incident, pri ktorom Floyd prišiel o život, sa odohral 25. mája. Chauvin bol zatknutý o štyri dni neskôr a prokurátor okresu Hennepin ho obvinil z vraždy tretieho stupňa.

David Pinney, ktorý podľa vlastných slov pracoval s Floydom a Chauvinom ako strážnik v nočnom klube El Nuevo Rodeo v Minneapolise, v rozhovore pre CBS opísal Chauvina ako mimoriadne agresívneho človeka. Podľa neho sa obaja muži poznali veľmi dobre. V práci mali údajne medzi sebou niekoľko konfliktov. Pinney tvrdí, že Chauvin pri zatýkaní Floyda musel vedieť, o koho ide.

To, že obaja muži pracovali v klube ako strážnici, potvrdila aj jeho majiteľka Maya Santamaria. Podľa nej mal Chauvin problémy s Afroameričanmi vo všeobecnosti. Rovnako potvrdila aj policajtovu výbušnú povahu. „Keď došlo k hádke, vždy vytiahol obušok a začal striekať korenistý sprej na všetkých, aj keď som mala pocit, že to nie je opodstatnené,“ potvrdila Santamaria.

Georga Floyda pochovali včera na cintoríne v texaskom Houstone, kde vyrastal. Rodina ho pochovala vedľa matky Lacendry, ktorú tesne pred svojou smrťou volal.

Floydova smrť vyvolala obrovskú vlnu nevôle nielen medzi Afroameričanmi, ale aj ostatnými obyvateľmi Spojených štátov. Od jeho smrti prakticky bez prestávky organizujú celonárodné protesty a vyzývajú políciu, aby prestala s diskrimináciou afroamerických občanov.