17. 06. 2020 15:35 | PRAHA/kc

Projektil z toaletného papiera mu cez lebku prenikol až do mozgu, vinníci spoznali tresty

Strela prenikla do mozgu poškodeného do hĺbky osem centimetrov. Obeť utrpela vážne zranenia kostí lebky a mozgu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Peryn22

Ústavný súd Českej republiky sa zaoberal kurióznym prípad strelného zranenia z rytierskeho turnaja. Toaletným papierom nabitá replika historickej hákovnice prestrelila lebku figurantovi a poranila mu mozog. Trest dostali účinkujúci, ktorí mali zbraň nesprávne nabiť. Nešťastie sa stalo ešte v roku 2013 na hrade Chojník v Poľsku počas ukážky historických zbraní, ktoré používali Husiti. Píše o tom portál tn.cz.

Dvojica účinkujúcich mala nabiť zbraň toaletným papierom a náhodne vybraný divák z nej mal vystreliť na figuranta, ktorý mal padnúť na zem, ako zasiahnutý. Toaletný papier bol však mokrý a poriadne stlačený, fungoval tak ako skutočný projektil. Suchý papier by sa rozprášil pred ústím hlavne.

„Strela prenikla do mozgu poškodeného do hĺbky osem centimetrov. Obeť utrpela vážne zranenia kostí lebky a mozgu. Zranenia si vyžiadali dlhú liečbu, množstvo chirurgických zákrokov a poškodenému výrazne skomplikovala jeho bežný život," napísal v odôvodnení verdiktu súd.

Prípadom sa zaoberal od roku 2015 Obvodný súd pre Prahu 10. Obom odsúdeným uložil za ťažké ublíženie na zdraví z nedbanlivosti šesť mesiacov väzenia s podmienečným odkladom na 18 mesiacov. Vlani v decembri odmietol dovolanie odsúdených Najvyšší súd. Jeden z nich, ktorý prikladal k hákovnici zápalnú šnúru, podal ešte ústavnú sťažnosť. Ústavný súd ju taktiež odmietol.

Obom mužom, ktorí hákovnicu nabili, súd potvrdil polročné tresty s podmienkou na 18 mesiacov. Okrem toho museli zaplatiť poisťovni 116-tisíc korún (4300 eur).

Vinníci na súde tvrdili, že k zbrani sa mal dostať niekto ďalší a do hlavne „buď zo žartu alebo zo zlomyseľnosti" nalial vodu. Zo svojou sťažnosťou na Ústavnom súde Českej republiky neuspeli.

Ústavní sudcovia odkázali na rozsiahle dokazovanie, vrátane mnohých svedeckých výpovedí, lekárskych správ a znaleckého posudku z balistiky. Nepreukázalo sa, že by niekto tretí manipuloval so zbraňami.

 

Komentáre ( 0)