23. 06. 2020 12:14 | BALTIMORE/kc

Bratia, ktorí pre justičný omyl strávili za mrežami 24 rokov, dostali miliónové odškodné

Vysvitlo, že výpoveď kľúčového svedka, ktorý mal vtedy iba 13 rokov, bola nepravdivá a polícia na neho vyvíjala nátlak.

Bratia sedeli 24 rokov vo väzení za čin, ktorý nespáchali..jpg
Bratia sedeli 24 rokov vo väzení za čin, ktorý nespáchali..jpg

Dvaja bratia z amerického mesta Baltimore, ktorí si vo väzení odsedeli 24 rokov za vraždu, ktorú nespáchali, dostali od štátu odškodné každý po 1,9 milióna dolárov (1,7 milióna eur). Ide tak o ďalší úspech organizácie Innocence project, ktorá rieši prípady justičných omylov. Píše o tom portál Maryland Reporter.

Eric Simmons a Kenneth McPherson boli prepustení z väzenia v máji 2019. Nespravodlivo si odpykávali trest za vraždu z roku 1994. Obaja pri tom mali alibi, že sa v tom čase nachádzali na iných miestach. Oslobodili ich na základe nových dôkazov, ktoré predložili zamestnanci spomínanej organizácie. V

Vysvitlo, že výpoveď kľúčového svedka, ktorý mal vtedy iba 13 rokov, bola nepravdivá a polícia na neho vyvíjala nátlak. Tínedžer pod hrozbou, že ho obvinia z vraždy, označil za páchateľov vraždy 21-ročného muža práve Simmonsa s McPhersonom. K ich odsúdeniu prispela aj ďalšie pochybné svedectvo policajného informátora, ktorý mal vraždu vidieť z balkóna zo vzdialenosti 50 metrov.

McPherson celé tie roky tvrdil, že bol na párty neďaleko miesta činu a Simmons trval na tom, že spal doma vo svojej posteli. Obaja bratia, ktorí strávili viac ako polovicu života vo väzení, sa zhodli, že tento čas im nevynahradí žiadna suma peňazí. „V roku 2009 mi zomrela mama, to sa už nedá vrátiť späť,"povedal Simmons v rozhovore pre Washington Post.

„Peniaze mi nevynahradia, že ma roky bili strážnici a zatvárali ma na samotku. Vždy keď som sa zobudil, chvíľu mi trvalo, kým som si uvedomil, že som zavretý a nie doma. Keď mi v roku 2010 zamietli žiadosť o obnovenie procesu, takmer som sa zrútil," spomína Simmons na ťažké chvíle. Podľa Innocence project bolo iba v štáte Maryland 30 nespravodlivo odsúdených ľudí. Bratia patria medzi 10 „šťastnejších", ktorým priznali nárok na odškodné.


Komentáre ( 0)