25. 06. 2020 12:07 | VARŠAVA/kc

Poľský biskup na konferencii odsúdil alkoholizmus a ešte v ten večer sa opil do bezvedomia

Biskup patrí aj medzi hlavných aktérov kauzy pedofílie v poľskej katolíckej cirkvi.

Na snímke v strede poľský aktolícky biskup Edward Janiak.
Na snímke v strede poľský aktolícky biskup Edward Janiak. Foto: Profimedia.sk

Poľský katolícky biskup Edward Janiak si opäť zavaril. Muž, ktorého vyšetruje polícia aj Vatikán pre údajné krytie pedofilných kňazov, sa poriadne zosmiešnil, keď ho v bezvedomí priviezli do nemocnice. Podozrenie na mŕtvicu sa nepotvrdilo, jediné čo lekári zistili je, že sa spil do bezvedomia. V krvi mu namerali tri a pol promile alkoholu.

Bola to o to väčšia hanba, že krátko pred incidentom vystúpil s prejavom na konferencii organizovanej poľskou katolíckou cirkvou, ktorej témou bol „Alkoholizmus - veľké morálne zlo".

„Po vyšetrení dostal infúziu, ktorá cirkevného predstaviteľa postavila na nohy a ešte v noci opustil nemocnicu,"napísal denník Gazeta Wyborcza. Vysvitlo, že Janiak najskôr na konferencii verejne odsúdil alkoholizmus a ešte počas toho istého večera stihol vypiť 0,7 litra vodky.

Biskup patrí aj medzi hlavných aktérov kauzy pedofílie v poľskej katolíckej cirkvi, o ktorej pojednáva dvojdielny dokumentárny film s názvami Len to nikomu nehovor a Hra na schovávačku. Režisér Tomasz Sekielski ho v ňom vykresľuje ako človeka, ktorý niekoľko rokov úmyselne kryl pedofilnú činnosť jedného zo svojich podriadených, kňaza Arkadiusza. Ten pohlavne zneužil viacerých chlapcov vo veku od 7 do 13 rokov.

Janiakovi podľa denníka Gazeta Wyborcza hrozí, že bude prvým poľským biskupom, ktorého Vatikán odvolá z funkcie za utajovanie pedofílie.

Komentáre ( 0)