26. 06. 2020 12:00 | MOSKVA/kc

Matka držala svoju dcéru 26 rokov v neľudských podmienkach, kŕmila ju jedlom pre mačky

Keď sa jej pýtali, prečo neušla, z jej odpovede sa im tisli slzy do očí.

Nadežda Bušujevová vo svojej izbe.
Nadežda Bušujevová vo svojej izbe. Foto: Profimedia.sk

Ruské médiá informovali o šokujúcom prípade ženy, ktorú matka držala 26 rokov zavretú v dome v neľudských podmienkach. Nadežda Bušujevová (42) prežila väčšinu života vo svojej izbe. Jej matka Tatiana tvrdila, že ju tak chráni. Príbytok opustila iba raz, v roku 2006, keď ochorela a musela isť do nemocnice. Úrady o jej situácii vedeli, no napriek vytrvalej snahe pomôcť, mali zviazané ruky. Píše o tom portál Ruptly.

Matka do domu odmietala pustiť sociálnych pracovníkov. Napriek istým pochybnostiam o jej mentálnom zdraví, nemohli postupovať radikálne, keďže neexistoval žiadny úradný dokument, ktorý by to potvrdil. Jedného dňa sa však Nadežda objavila v meste, kam si prišla vybaviť doklady a nájsť prácu. Vysvitlo, že matka je vážne chorá a už nad ňou nemá moc.

Nadežda žila zavretá v malom dome od svojich 16 rokov, potom, ako odišla zo školy. Jej matka Tatiana mala utkvelú predstavu, že vonkajší svet je pre mladé dievča príliš nebezpečný. Keď Nadežda ukázala reportérom z ruských médií svoju izbu, ostali v šoku. Všade boli mačacie a potkanie výkaly. V rohu miestnosti dokonca našli rozkladajúce sa telo kocúra. Jediným náznakom civilizácie bol tenký matrac pohodený na zemi, na ktorom Nadežda spávala. „Mačky majú väčšie práva ako ja," povedala so smútkom v hlase zúbožená žena.


Matka, ktorá väčšinu života pracovala ako predavačka v obchode, ju vraj kŕmila mačacím jedlom a zatuchnutým chlebom. Keď sa Nadežda objavila v meste mala splstené vlasy, naposledy sa vraj kúpala pred desiatimi rokmi.

Sociálni pracovníci uviedli, že Nadežda matke uverila a z vonkajšieho sveta mala iracionálny strach. Keď sa jej pýtali, prečo neušla, z jej odpovede sa im tisli slzy do očí.

„Kam som mala ísť? Nepoznám žiadnych ľudí a nikdy som nikde nebola. Keď som dokončila školu, môj život sa zastavil," znela jej odpoveď. „Matka poberala dôchodok aj sociálne dávky, dostávala aj potravinovú pomoc. Opakovane sme sa ju snažili presvedčiť, aby dcére umožnila aspoň vybaviť si doklady, zaryto to odmietala," hovorí Larisa Michejevová, sociálna pracovníčka z mesta Vachovsky v Nižnonovgorodskej oblasti.

„Snažíme sa Nadeždu presvedčiť, aby zmenila svoj spôsob života. Ona všetko odmieta, je spokojná tak ako je, vyhovuje jej to," dodala Michejevová.

Komentáre ( 0)