27. 06. 2020 15:05 | DUBLIN/TASR

Za nového írskeho premiéra bol zvolený Micheál Martin, líder strany Fianna Fáil

Na konci roku 2022 odovzdá Martin v rámci rotácie na poste predsedu vlády funkciu späť Leovi Varadkarovi.

Za nového írskeho premiéra bol v sobotu na mimoriadnom zasadnutí parlamentu v Dubline zvolený líder strany Fianna Fáil Micheál M
Za nového írskeho premiéra bol v sobotu na mimoriadnom zasadnutí parlamentu v Dubline zvolený líder strany Fianna Fáil Micheál M Foto: TASR/Niall Carson/PA via AP

Za nového írskeho premiéra bol v sobotu na mimoriadnom zasadnutí parlamentu v Dubline zvolený líder strany Fianna Fáil Micheál Martin. Ten vo funkcii nahradil dočasného predsedu vlády Lea Varadkara. Informovala o tom agentúra AFP.

Martin bol zvolený väčšinou hlasov poslancov v pomere 93 ku 63 hlasom. Na konci roku 2022 odovzdá Martin v rámci rotácie na poste predsedu vlády funkciu späť Varadkarovi. Nový premiér bude stáť na čele koaličnej vlády súperiacich centristických strán Fine Gael a Fianna Fáil a menšej Strany zelených.

Na novej vláde sa spomínané strany dohodli v piatok po mesiacoch rokovaní po tom, čo sa vo februári uskutočnili parlamentné voľby. Dlhé rokovania o novej stabilnej vládnej koalícii skomplikovali aj celoštátne obmedzujúce opatrenia vyhlásené v marci s cieľom zamedziť šíreniu nového koronavírusu.