29. 06. 2020 14:31 | PARÍŽ/TASR

Súd poslal francúzskeho expremiéra Fillona do väzenia za spreneveru

Okrem trestu pre Fillona prokuratúra navrhla, aby súd jeho manželku Penelope odsúdil na tri roky väzenia podmienečne.

Bývalý francúzsky premiér Francois Fillon a jeho manželka Penelope prichádzajú do budovy súdu v Paríži.
Bývalý francúzsky premiér Francois Fillon a jeho manželka Penelope prichádzajú do budovy súdu v Paríži. Foto: TASR/AP/Thibault Camus

Súd uznal bývalého francúzskeho premiéra Francoisa Fillona a jeho manželku Penelope za vinných zo sprenevery. Vo verdikte vyhlásenom v pondelok Fillonovi udelil trest piatich rokov väzenia, z toho tri podmienečne, informovala agentúra AFP.

Fillon bol obvinený z toho, že svojej manželke Penelope v priebehu 15 rokov za jej fiktívnu prácu vyplatil 613.000 eur z verejných zdrojov. Táto kauza sa dostala na verejnosť v roku 2017 počas kampane pred prezidentskými voľbami a viedla k tomu, že Fillon sa kandidatúry vzdal. Jeho odstúpenie z boja o Elyzejský palác uľahčilo pozíciu neskoršiemu víťazovi volieb, súčasnému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi.

Proces s Fillonom, jeho manželkou Penelope a jeho spolupracovníkom Marcom Joulaudom sa začal vo februári. Okrem trestu pre Fillona prokuratúra navrhla, aby súd jeho manželku Penelope odsúdil na tri roky väzenia podmienečne. Prokuratúra tiež odporúčala udeliť manželom pokutu vo výške 375.000 eur.