02. 07. 2020 08:04 | MEXIKO/TASR

V Mexiku vystrieľali protidrogovú liečebňu

Guvernér štátu Guanajuato útok odsúdil a označil ho za zbabelý.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: AP Photo/Luis Gandarillas

Najmenej 24 ľudí prišlo o život a sedem utrpelo zranenia pri útoku ozbrojencov na centrum pre liečbu drogovo závislých v štáte Guanajuato ležiacom vo vnútrozemí Mexika. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na miestne médiá.

Skupina ozbrojených osôb vnikla do budovy centra v meste Irapuato, hodili obyvateľov na zem a postrieľali ich, povedal šéf polície Pero Cortés Zavala. Guvernér štátu Guanajuato Diego Sinhué Rodríguez Vallejo útok slovne odsúdil a označil ho za "zbabelý".

Násilie spôsobované organizovaným zločinom podľa jeho vyjadrení pripravuje len mladých ľudí o život a rodiny v Guanajuate okráda o pokoj. Desať ľudí zahynulo 6. júna pri útoku na iné centrum pre liečbu drogovo závislých v meste Irapuato. V ďalšom rehabilitačnom centre došlo v decembri minulého roka k únosom.

V tejto oblasti, ktorá je podľa DPA považovaná za jednu z najnebezpečnejších v Mexiku, majú medzi sebou spory drogové kartely Jalisco Nová generácia (CJNG) a kartel zo Santa Rosa de Lima (CSRL). Organizovaný zločin si v Mexiku každoročne vyžiada tisíce obetí na životoch. Väčšinu prejavov násilia pripisujú kartelom a gangom zapojeným do pašovania drog, únosov a vydieračstva. Väčšina zločinov zostáva neobjasnená.

 

Komentáre ( 0)