06. 07. 2020 06:16 | TOKIO/TASR

V Japonsku pokračujú záchranné operácie po silných prívalových dažďoch

Úrady hlásia najmenej 24 obetí.

V Japonsku pokračujú záchranné operácie po silných prívalových dažďoch.
V Japonsku pokračujú záchranné operácie po silných prívalových dažďoch. Foto: TASR/Yuki Sato/Kyodo News via AP

V Japonsku pokračujú v pondelok záchranné operácie po silných víkendových prívalových dažďoch a následných zosuvoch pôdy, ktoré si dosiaľ vyžiadali najmenej 24 životov, píšu agentúry AFP a DPA.

Úrady predpokladajú, že ďalších najmenej 14 ľudí pravdepodobne zahynulo v opatrovateľskom domove v prefektúre Kumamoto. Niekoľko ľudí pracovníci záchranných zložiek našli v domove v stave "kardiorespiračného zlyhania", čo je termín, ktorý japonské úrady používajú predtým, než lekári oficiálne potvrdia úmrtie. Tri ďalšie osoby záchranné zložky našli v stave podchladenia. Ďalších najmenej 12 ľudí je naďalej nezvestných. Nešťastie je výsledkom silného prívalého dažďa, ktorý západné Japonsko zasiahol v sobotu ráno miestneho času, v dôsledku čoho sa zo svojho koryta vylialo niekoľko riek. Zrútilo sa najmenej 14 mostov vrátane desiatich nad riekou Kuma.

"Pracovníci záchranných zložiek dnes (v pondelok) ráno neúnavne pokračujú v pátraní," uviedol hovorca prefektúry Kumamoto na západe krajiny. Do oblasti vláda nasadila viac ako 40.000 členov ozbrojených síl, pobrežnej stráže a hasičského zboru, uviedla agentúra AP.
V regióne boli pozastavené aj niektoré vlakové spojenia, zatiaľ čo bez energie ostalo viac ako 8000 domácností.

Silné dažde by v Japonsku mali pokračovať až do utorka. Japonská meteorologická asociácia vydala pre stovky tisíc ľudí nepovinný evakuačný príkaz.

Komentáre ( 0)