07. 07. 2020 16:19 | BUDAPEŠŤ/kc

Zbabraná záchranná akcia: Paraglidistu zhodil zo stromu vrtuľník, v nemocnici bojuje o život

Záchranárov žiadal, aby mu hodili lano, tí ho však ignorovali.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/GTS Productions

Pri maďarskej obci Vértesszőlős sa v nedeľu odohrala nevydarená záchranná akcia, ktorej výsledkom boli vážne zranenia paraglidistu. Muž predtým pri pristávaní uviazol na strome v 15-metrovej výške a o pomoc požiadal na na Facebooku v skupine Priatelia paraglidingu.

„Sedím na pevnom dlhom konári , nie som zranený a čakám na pomoc," napísal.

Ako vyškolený skialpinista vedel privolaným záchranárom poradil, aby mu hodili dlhé lano, po ktorom by mohol zo stromu zliezť. Tí však jeho návrh ignorovali a rozhodli sa pre komplikovanú záchrannú akciu pomocou vrtuľníka. Vojenský stroj Mi-8 začal krúžiť nad korunou stromu čím spôsobil veľmi silný nápor vetra, ktorý paraglidistu zhodil zmietol z konára z približne 15-metrovej výšky na zem a zostal ležať. O nešťastí informuje portál index.hu.

Záchranári ho oživovali asi hodinu a pol, v kritickom stave ho následne previezli do nemocnice.

Svedok nehody Viktor Ílles, uviedol, že pred pádom počul praskanie konárov a všade lietali úlomky. Hasiči ho vraj poslali preč. Paraglidista mal podľa neho šťastie, že vôbec krkolomný pád prežil. „Šance, že sa z toho dostane, sú veľmi malé," napísal v komentári v spomínanej facebookovej skupine.