08. 07. 2020 10:35 | PRAHA/jh

Vlakovému nešťastiu v Česku sa dalo zabrániť: Rušňovodič mal čakať, ale neuposlúchol dispečera

Protiidúcu vlakovú súpravu odhodilo 12 metrov späť.

Vlakové nešťastie v Česku pri stanici Pernink
Vlakové nešťastie v Česku pri stanici Pernink Foto: HZS Karlovarského kraje/Facebook
Vlakové nešťastie v Česku
Vlakové nešťastie v Česku
Vlakové nešťastie v Česku

Vyšetrovatelia utorkového vlakového nešťastia v Českej republike, pri ktorom zomreli dvaja ľudia a minimálne 20 cestujúcich sa zranilo, zistili už pravdepodobnú príčinu nehody. Z nahrávok vysielačiek medzi rušňovodičom a dispečerom vyplynulo, že vlak idúci do Karlových Varov mal počkať v stanici Pernink, uvádza portál novinky.cz.

K nehode došlo v utorok po tretej hodine poobede medzi stanicou Nové Hamry a Pernink. Pravdepodobnou príčinou nešťastia je zlyhanie ľudského faktora. Ďalšie vyšetrovanie bude prebiehať asi mesiac.

Vlakové nešťastie v Česku pri stanici Pernink
Vlakové nešťastie v Česku pri stanici Pernink Foto: Hasiči mesta Boží Dar/Facebook
 

Rušňovodič mal počkať na križovatke, no neurobil tak. Jeden z meračov rýchlosti sa zasekol na 47 km/h, pričom najvyššia povolená rýchlosť na tejto trati je 50 km/h.

Nárazová rýchlosť dvoch vlakov bola vysoká. Protiidúcu vlakovú súpravu odhodilo 12 metrov späť. Informácie z druhého vlaku zatiaľ vyšetrovatelia nemajú. Škodu inšpekcia zatiaľ vyčíslila na 20 miliónov českých korún (750-tisíc eur).

Na perninskej stanici sa vlaky mieriace proti sebe normálne míňajú, ale pred nehodou vlak idúci do Karlových Varov na protiidúci spoj nečakal. Podľa jedného svedka sedel rušňovodič po nešťastí vedľa koľajiska, držal sa za hlavu a vravel: „Čo som to urobil, čo som to urobil."

Obe kabíny vlakov zrážka zničila. Medzi cestujúcimi boli aj deti. Jedného z pasažierov záchranári na mieste oživovali, ďalší bol zakliesnený nohami do dverí. Medzi zranenými sú aj nemeckí štátni príslušníci, jedna z obetí je tiež Nemec.

 

Celé dnešné Televízne noviny si môžete pozrieť na markizaplus.sk.  

Komentáre ( 0)