09. 07. 2020 07:52 | ŽENEVA/TASR

Švajčiarska hora bude naďalej niesť názov po rasistovi, odmietli ju premenovať

Iniciatíva prišla v rámci globálnej vlny odporu proti symbolom rasizmu, ktorú vyvolali viaceré prípady zabitia Afroameričanov v USA.

Hora Agassizhorn
Hora Agassizhorn Foto: Shutterstock.com/Robin Lardon

Vedenie švajčiarskeho mesta Grindelwald odmietlo v stredu premenovať horu Agassizhorn napriek tomu, že vedec, po ktorom je pomenovaná, zastával rasistické názory. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Švajčiarsky biológ a geológ Louis Agassiz žil v 19. storočí a bol známym vďaka výskumu rýb, skamenelín i ľadovcov. V ostatných rokoch ho však kritizovali za to, že obraňoval rasistické názory.

Agassiz v roku 1846 emigroval do Spojených štátov a následne obhajoval rasovú segregáciu a hierarchiu, pričom ostro útočil aj na teóriu evolúcie Charlesa Darwina. Starosta mesta Grindelwald Beat Bucher však nesúhlasil s tými, ktorí chceli zmeniť názov hory Agassizhorn v strednej časti Švajčiarska. "Nemôžeme vymazať škvrny dejín. Je lepšie názov prijať s jeho pozitívnymi aj negatívnymi aspektmi," zdôvodnil.

Vrchol štítu s nadmorskou výškou takmer 4000 metrov patrí do administratívneho územia ďalších dvoch obcí - Guttannen a Fieschertal -, ktoré už návrh na zmenu názvu takisto odmietli. Iniciatíva prišla v rámci globálnej vlny odporu proti symbolom rasizmu, ktorú vyvolali viaceré prípady zabitia Afroameričanov v USA.

Komentáre ( 0)