10. 07. 2020 15:00 | OSLO/TASR

Nórsko ruší cestovné obmedzenia pre viac ako 20 európskych krajín

V krajine v súčasnosti platia jedny z najprísnejších cestovných obmedzení v Európe.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Nórsko od 15. júla zruší cestovné obmedzenia pre cestovanie z a do viac než 20 európskych krajín vrátane Slovenska, Česka či Rakúska, ako aj pre tri z 21 švédskych provincií. Informovala o tom v piatok nórska vláda, píše agentúra Reuters.

V Nórsku, ktoré nie je členským štátom EÚ, avšak je súčasťou bezvízového schengenského priestoru, v súčasnosti platia jedny z najprísnejších cestovných obmedzení v Európe súvisiacich s pandémiou nového koronavírusu.

Nórsko od 15. júna povolilo ako prvým vstup na svoje územie občanom a cudzincom z Dánska, Islandu a Fínska po tom, čo od polovice marca pre obavy zo šírenia koronavírusu uzatvorilo svoje hranice.

Zoznam bezpečných krajín bude aktualizovaný najmenej každých 14 dní na základe údajov o počte nakazených a kapacít nemocníc. V piatok sa tento zoznam rozšíril napríklad o Španielsko, Grécko či Holandsko. Na zozname figurujú takisto Belgicko, Británia, Cyprus, Estónsko, Grónsko, Írsko, Francúzsko, Lichtenštajnsko, Malta, Nemecko, Slovinsko, Švajčiarsko, Taliansko, pobaltské štáty a švédske regióny Blekinge, Kronoberg a Skane.

Cestovanie do Nórska bude, naopak, naďalej obmedzené pre nasledovné krajiny: Bulharsko, Chorvátsko, Luxembusko, Maďarsko, Portugalsko a Rumunsko, Ukrajina, ako aj 18 švédskych regiónov. Nateraz nie je možné ani cestovanie mimo európskych krajín.

Návštevníkom z krajín, ktoré neboli označené za "zelené", bude v princípe zamietnutý vstup do Nórska. Nóri vracajúci sa do vlasti z rizikových krajín budú musieť zase podstúpiť desaťdňovú karanténu.

Komentáre ( 0)