12. 07. 2020 14:42 | MADRID/TASR

V Španielsku sa konajú regionálne voľby. Pre koronavírus z nich vylúčili 500 ľudí

Tento krok považujú mnohí za protiústavný.

Koronavírus v Španielsku
Koronavírus v Španielsku Foto: TASR/AP

Regionálne voľby poznačené koronavírusovou pandémiou sa v nedeľu konajú v severošpanielskych autonómnych regiónoch Baskicko a Galícia. Voliči musia vo volebných miestnostiach dodržiavať odstupy, nosiť rúška a nehlasujú za klasickými plentami, uviedla agentúra DPA.

Napriek týmto opatreniam existujú obavy, že účasť na voľbách v Baskicku a Galícii bude pre nepriaznivú epidemiologickú situáciu v predchádzajúcich mesiacoch nízka.

Vlnu kritiky vyvolalo rozhodnutie úradov vylúčiť z volieb približne 500 ľudí infikovaných novým koronavírusom. Odborníci označili tento krok za protiústavný.

Na voľbách v oboch regiónoch, ktoré sa mali pôvodne konať 5. apríla, sa môžu zúčastniť asi štyri milióny občanov. Prieskumy verejnej mienky nenaznačujú, že by po nich nastali zásadné zmeny v rozložení síl.

Pri moci tak zrejme zostanú obaja regionálni premiéri - Íňigo Urkullu z nacionalistickej Baskickej národnej strany (PNV) a jeho galícijský kolega Alberto Núňez Feijóo z konzervatívnej Ľudovej strany (PP). Obaja ubezpečili, že voľby prebehnú za bezpečných hygienických podmienok.

Komentáre ( 0)