12. 07. 2020 21:19 , článok bol aktualizovaný 13. 07. 2020 06:09 | VARŠAVA/TASR

Výsledky volieb v Poľsku budú tesné, Duda zvyšuje náskok pred svojím súperom

Podľa late pollu získal Duda 51 percent hlasov, zatiaľ čo jeho súper Trzaskowski 49 percent.

Poľský prezident Andrzej Duda.
Poľský prezident Andrzej Duda. Foto: TASR/AP
Aj aktulizovaný takzvaný late poll z nedeľňajšieho druhého kola prezidentských volieb v Poľsku, zverejnený v pondelok nadránom, naznačuje možné veľmi tesné víťazstvo úradujúceho prezidenta Andrzeja Dudu. Podľa late pollu spoločnosti Ipsos získal Duda 51 percent hlasov, zatiaľ čo jeho súper varšavský primátor Rafal Trzaskowski 49 percent. Štatistická odchýlka v uvedenom late polle predstavuje jedno percento, informovala agentúra DPA.

Aktualizovaný late poll vychádza z oficiálnych výsledkov z niektorých vybraných hlasovacích miestností a exit pollov - prieskumov medzi voličmi vychádzajúcimi z volebných miestností.
Podľa late pollu zverejneného okolo polnoci získal Duda 50,8 percenta hlasov a Trzaskowski 49,2 percenta. Prvý exit poll zverejnený po zatvorení hlasovacích miestností uvádzal pomer 50,4 ku 49,6 percenta hlasov v prospech Dudu.

Údaje z exit pollu signalizujú relatívne vysokú volebnú účasť na úrovni 68,9 percenta.
Oficiálne výsledky volieb budú zverejnené najskôr v pondelok večer, píše DPA.
Duda vyjadril presvedčenie, že konečné výsledky volieb potvrdia jeho víťazstvo. Uviedol, že účasť vo voľbách bola takmer 70 percent, čo by šlo o rekordnú účasť voličov od pádu komunistického režimu.

Čítajte tiež: Prezidentské voľby v Poľsku: Po prvom kole vedie Duda, jeho súperom je Trzaskowský

Jeho súper Trzaskowski takisto vyjadril presvedčenie, že zvíťazí. "Noc bude napätá, ale som si istý, že keď sa sčítajú hlasy, vyhráme," povedal Trzaskowski svojim stúpencom v parku neďaleko historického centra Varšavy, píše agentúra Reuters.

Ak by voľby vyhral Andrzej Duda, s ním spriaznená poľská vládna konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS) vedená Jaroslawom Kaczyňským by si upevnila pozíciu najmenej do roku 2023, keď sa budú konať najbližšie parlamentné voľby.

Ak by zvíťazil liberálne orientovaný Trzaskowski, mohol by ako prezident vetovať nezriedka sporné zákony presadzované vládnou stranou. Ako prezident by tiež mohol vniesť proeurópskejší tón do poľskej zahraničnej politiky.

Komentáre ( 0)