14. 07. 2020 22:38 , článok bol aktualizovaný 15. 07. 2020 06:10 | ČESKÝ BROD/tvnoviny.sk, TASR

Ďalšie vlakové nešťastie v Česku: Pri zrážke dvoch vlakov zomrel rušňovodič a 35 ľudí je zranených

Za posledný týždeň ide už o tretie vlakové nešťastie v Českej republike.

Zrážka vlakov pri Českom Brode.
Zrážka vlakov pri Českom Brode. Foto: tn.cz

V susednom Česku sa opäť zrazili dva vlaky, poštový s osobným. Tragická nehoda sa stala v Českom Brode. Podľa doterajších informácií si zrážka vyžiadala život jednej osoby a ďalších 35 ľudí sa zranilo.

Obeťou je, podľa riaditeľa Českých železničných tratí, rušňovodič, ktorý bol zakliesnený v kabíne vlaku.

„Ošetrených bolo 35 osôb, z nich je osem pacientov do 18 rokov. Štyria ľudia boli s ťažkými zraneniami prevezení do pražských nemocníc," uviedla pre portál tn.nova.cz hovorkyňa stredočeských záchranných služieb Petra Effenbergerová.

Po udalosti bol vyhlásený tretí stupeň poplachu. Na mieste zasahovali tri letecké vrtuľníky, záchranné zložky, 16 posádok hasičov a tím poskytujúci posttraumatickú pomoc.

Viac informácií o nehode

Ako uvádza portál novinky.cz, podľa českého ministra dopravy Karla Havlíčka bolo príčinou tragickej zrážky vlakov zrejme zlyhanie človeka. Vlak prešiel na červenú, zisťuje sa prečo.

Trať, na ktorej ku zrážke došlo, je asi najlepšie zabezpečenou traťou v Česku, takže technika podľa ministra zrejme nezlyhala.

Ako príčinu nehody možno podľa neho pravdepodobne vylúčiť aj prepracovanosť rušňovodiča, ktorý sa len nedávno vrátil z dovolenky. Podľa Havlíčka išlo o skúseného strojvodcu.

Zrážka vlakov pri Českom Brode.
Zrážka vlakov pri Českom Brode. Foto: tn.cz
 

Ku kolízii došlo krátko po pol desiatej pri meste Český Brod, na hlavnej železničnej trati medzi Prahou a Kolínom. Podľa prvých zistení osobný vlak CityElefant Českých dráh narazil do stojaceho poštového expresu dopravcu ČD Cargo, ktorý stál pred vjazdovým návestidlom.

Obe súpravy sa do seba zaklinili. Osobný vlak sa po náraze vykoľajil a hasiči ho museli stabilizovať reťazami, aby sa neprevrátil. Zo zničenej kabíny osobného vlaku vyslobodzovali uviaznutého 40-ročného rušňovodiča, ktorého vyhlásili za mŕtveho.

Záchranári na mieste nočnej nehody inštalovali osvetľovacie balóny. Pri prevoze zranených pomáhali vrtuľníky leteckej záchrannej služby. Dopravu na trati minimálne do ranných hodín zastavili, vlaky jazdia po obchádzkovej trase.  

Záznam z nehody spracovali aj naši kolegovia z Televízie Nova:

 

Komentáre ( 0)