20. 07. 2020 10:54 | MOSKVA/TASR

Sériový vrah s prezývkou „angarský maniak" sa priznal k ďalším vraždám. Je ich vyše 80

Ide o bývalého policajta z Ruska.

Sériový vrah Michail Popkov
Sériový vrah Michail Popkov Foto: Profimedia.sk

Bývalý policajt z ruského mesta Angarsk, známy v médiách pod prezývkou angarský maniak, počas vyšetrovania pripustil, že spáchal ďalšie dve vraždy. Doteraz mu bolo pripísaných 81 vrážd a tri pokusy o vraždu, ku ktorým došlo na území Irkutskej oblasti.

Bývalý policajt Michail Popkov sa zapísal do dejín ruského zločinu a patrí k sériovým vrahom, ktorí po sebe zanechali najviac obetí. Odsúdený bol už na dva doživotné tresty za vraždy žien spáchané v okolí mesta Angarsk v rokoch 1992-2007.

Podľa spravodajského portálu Novaja gazeta Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) pre Irkutskú oblasť uviedol, že Popkov pripustil, že v rokoch 1995-98 v Angarsku zabil ďalšie dve ženy.

Kým v prípade prvej vraždy už bol obvinený, v prípade druhej vyšetrovanie pokračuje a zhromažďujú sa dôkazy.


Popkov bol zadržaný v júni 2012 vo Vladivostoku. Prvýkrát bol odsúdený na doživotie v januári roku 2015. Druhý doživotný trest nad ním súd vyniesol v decembri 2018.

Spúšťačom Popkovovho násilného správania bola údajne nevera jeho manželky, i keď jej ju odpustil.

Psychiatricko-psychologickou expertízou sa zistilo, že Popkov trpí homicidomániou - nekontrolovateľným nutkaním vraždiť. Znalci však dodali, že v čase páchania trestných činov bol príčetný a mohol si byť vedomý svojej poruchy i toho, aké nebezpečenstvo predstavuje pre spoločnosť. Tento svoj rys mohol dokonca do istej miery ovládať.

Najmenej tri zločiny Popkov spáchal ako policajt v službe a s použitím hliadkovacieho policajného auta. Podieľal sa aj na vyšetrovaní niektorých zo svojich trestných činov, pričom manipuloval so stopami, aby zmiatol kolegov. Z polície odišiel v roku 1998, potom sa až do svojho zadržania živil dovozom áut zo zahraničia.

Počtom svojich obetí Popkov prekonal dvoch iných ruských sériových vrahov: Andreja Čikatila i Alexandra Pičuškina.

Komentáre ( 0)