23. 07. 2020 11:07 | WASHINGTON/TASR

Policajt, ktorý mal zabiť Georga Floyda, čelí obvineniam z daňových podvodov

Rovnakým obvineniam čelí aj Chauvinova manželka Kellie.

George Floyd a policajt, ktorý ho usmrtil, sa údajne poznali. Potvrdil to ich bývalý kolega
George Floyd a policajt, ktorý ho usmrtil, sa údajne poznali. Potvrdil to ich bývalý kolega Foto: YouTube / CBS Evening News

Bývalého amerického policajta Dereka Chauvina, obvineného z vraždy Afroameričana Georgea Floyda, obvinili z daňových podvodov. Informoval o tom v stredu na svojej webovej stránke denník The New York Times.

Rovnakým obvineniam čelí aj Chauvinova manželka Kellie. Vyšetrovanie oboch manželov sa začalo v júni.

Chauvin a jeho manželka podľa prokuratúry v okrese Washington v americkom štáte Minnesota v rokoch 2014-19 neodovzdávali daňové priznania o dani z príjmu, vyhýbali sa plateniu daní či zatajovali skutočnú výšku svojich daňových povinností. Takisto neodviedli náležitú daň pri predaji vozidla.

George Floyd zomrel 25. mája v Minneapolise v štáte Minnesota pri zásahu belošských policajtov, keď ležal spútaný na zemi a 44-ročný Chauvin mu takmer osem minút kľačal na krku. Floyd sa po zatknutí sa sťažoval, že nemôže dýchať, nakoniec prestal rozprávať a v nemocnici ho vyhlásili za mŕtveho.

Derek Chauvin, ktorého po udalosti prepustili z policajného zboru, je obvinený z vraždy druhého stupňa. Traja ďalší, medzičasom tiež prepustení policajti sú obvinení z napomáhania a navádzania k vražde druhého stupňa. Súdny proces s obvinenými sa začne v marci 2021.

Chauvinova žena podľa The New York Times niekoľko dní po Floydovej smrti požiadala o rozvod.

Chauvin počas svojej 19-ročnej policajnej kariéry čelil najmenej 16 sťažnostiam v súvislosti s jeho konaním a správaním v službe, pripomína The News York Times.

Smrť Georgea Floyda, ktorú okolostojaci nakrútili na video, vyvolala v mestách po celých USA protesty, ktoré opakovane prerástli do násilností a celonárodnú diskusiu o rasizme a policajnom násilí.