23. 07. 2020 14:01 | PARÍŽ, RÍM/TASR

Bývalého vatikánskeho nuncia čaká súd. Zo sexuálneho obťažovania ho obvinili štyria muži

Medzi sťažovateľmi na Venturovo nevhodné správanie je aj zamestnanec parížskej radnice.

Na archívnej snímke zo 4. januára 2018 francúzsky prezident Emmanuel Macron a vatikánsky veľvyslanec v Paríži Luigi Ventura.
Na archívnej snímke zo 4. januára 2018 francúzsky prezident Emmanuel Macron a vatikánsky veľvyslanec v Paríži Luigi Ventura. Foto: TASR/Yoan Valat, Pool via AP

Bývalý veľvyslanec Vatikánu vo Francúzsku Luigi Ventura sa bude pred súdom v Paríži zodpovedať v kauze sexuálneho obťažovania, z ktorého ho obvinili štyria muži. Informovala o tom vo štvrtok rozhlasová stanica Europe 1 s tým, že súdne pojednávanie vo veci sa bude konať 10. novembra.

Vlani v apríli tohto 75-ročného arcibiskupa v súvislosti s prípadom vypočula parížska justičná polícia. Následne došlo ku konfrontácii s viacerými zo štvorice sťažovateľov.
Ventura naďalej popiera obvinenia a tvrdí, že ide o sprisahanie. Vlani v júli mu Vatikán odobral diplomatickú imunitu - vďaka tomu je možné jeho vyšetrovanie a súdne stíhanie.
Samotný nuncius medzičasom podal demisiu, ktorú zdôvodnil pokročilým vekom, a vrátil sa do Ríma, kde v súčasnosti žije.

Medzi sťažovateľmi na Venturovo nevhodné správanie je aj zamestnanec parížskej radnice, ktorý bol vlani v januári počas oficiálneho spoločenského stretnutia opakovane vystavený jeho dotykom.

Pre podobnú skúsenosť sa s Venturom chcú súdiť aj ďalší dvaja zo štvorice sťažovateľov.
Štvrtá sťažnosť bola podaná v Ottawe mužom, ktorý obťažovanie od Venturu údajne zažil v roku 2008, keď bol ako nuncius v Kanade.

Ako kariérny diplomat Ventura pôsobil v Brazílii, Bolívii a Británii, ako apoštolský nuncius bol vyslaný do Pobrežia Slonoviny, Burkiny Faso a Nigeru, do Čile a potom aj do Kanady. Apoštolským nunciom vo Francúzsku bol od roku 2009.

Dôverou v katolícku cirkev na celom svete už niekoľko rokov otriasajú škandály súvisiace s pohlavným zneužívaním, ktoré sa týkajú aj jej vysokých predstaviteľov v Spojených štátoch, Čile, Austrálii, Írsku a iných krajinách.