29. 07. 2020 15:34 | BAILEY ISLAND/kc

Smiech sa zmenil na zúfalý krik. Svedkovia opísali, ako ženu kúsok od brehu zabil žralok modrý

Pri pobreží ho spozorovali aj niekoľko hodín po útoku.

Julie Dimperio Holowach sa stala obeťou žraloka.
Julie Dimperio Holowach sa stala obeťou žraloka. Foto: Profimedia.sk

Bol to skutočne hrozivý pohľad. Svedkovia útoku žraloka, pri ktorom v pondelok zahynula Newyorčanka Julie Dimperio Holowachová (†63), opísali, ako došlo k tragédii. Píše o tom portál New York Post.

Fatálny incident sa stal iba 20 metrov od brehu ostrova Bailey, pri pobreží štátu Maine. Žena sa práve kúpala so svojou dcérou a obidve mali veľmi dobrú náladu, užívali si spoločné chvíle a stále sa smiali. „Odrazu začala kričať o pomoc a po chvíli zmizla pod hladinou vody," hovorí Tom Whyte, sused obete žraloka, ktorý sledoval útok z okna svojho domu pomocou ďalekohľadu.

Dcéra podľa jeho slov práve plávala smerom k matke, keď ju napadol žralok. Všetko sa však odohralo veľmi rýchlo.

Steve Arnold, ďalší svedok fatálneho útoku opísal, že ženu najskôr žralok vymrštil nad hladinu do polmetrovej výšky a vzápätí ju stiahol pod vodu. Keď to jej dcéra videla, otočila sa a snažila sa čo najrýchlejšie dostať na breh. Keď sa jej to podarilo, klesla na kolená a začala z plného hrdla kričať o pomoc.

Na krik zareagovali Charlie Wemyss-Dunn so svojou matkou, ktorí sa spolu plavili na kajakoch a bezvládne telo Newyorčanky vytiahli na breh.

"Videli sme, čo bolo vo vode, bola na tom veľmi zle," uviedol kajakár v rozhovore pre miestne médiá.

Privolaní záchranári okamžite po príchode konštatovali už len smrť obete. Hovorca polície na tlačovej konferencii uviedol, že žralok si plavkyňu, ktorá na sebe mala neoprénový oblek, zrejme pomýlil s tuleňom.

Neskôr vysvitlo, že išlo o veľkého žraloka modrého. Pri pobreží ho spozorovali aj niekoľko hodín po útoku.

„Žraloky do týchto vôd láka prítomnosť tuleňov. Máme informácie, že ľudia spozorovali viacero tuleňov, ktoré mali na telách stopy po žraločích zuboch," uviedol Patrick Keliher, príslušník námornej stráže.

Plavcov a člnkujúcich sa ľudí vyzval, "aby boli v okolí ostrova Bailey ostražití a vyhýbali sa plávaniu v blízkosti húfov rýb či tuleňov".

Komentáre ( 0)