30. 07. 2020 08:40 | PRAHA/tvnoviny.sk

Sedem rokov od smrti Moniky a Klárky v Egypte. Kramný chce nový proces

Obhajoba chce predložiť posudky, ktoré majú spochybniť tie pôvodné.

Petr Kramný
Petr Kramný Foto: Profimedia.sk

Presne pred siedmimi rokmi zasiahla Česko správa, že v Egypte zomreli dve Češky - tridsaťšesťročná Monika Kramná a jej osemročná dcéra Klárka. České súdy následne odsúdili na 28 rokov vo väzení Petra Kramného, ​​manžela Moniky a otca Klárky. Ten sa už dva roky usiluje o obnovu konania. Prípad by sa ale mohol v najbližších mesiacoch posunúť, informuje tn.cz.

Presne pred dvoma rokmi, na piate výročie úmrtia svojej manželky a dcéry, podal Petr Kramný súdu návrh na obnovu konania. Od tej doby ale súdy len riešili to, či sú sudcovia, ktorí by o obnove konania v Kramného prípade rozhodovali, proti nemu zaujatí.

"Systém v Českej republike je nastavený tak, ako v poslednej krajine Európy, že o obnove konania rozhoduje sudca, ktorý vyniesol rozsudok v danom prípade, teda sudkyňa Gilová. Petr Kramný si podal proti tomu námietku zaujatosti, že aj s ohľadom na fatálne zlyhania a omyly sudkyne Gilovej, by mal prípad posudzovať iný sudca," vysvetlil podpredseda Spolku Šalamoun Václav Peričevič. Spolok je presvedčený o Kramného nevine a vystupuje v jeho prospech.

Konanie o tom, či Kramnému sudkyňa Gilová povolí nový proces, sa zrejme priblížilo. Podľa informácií z databázy súdu sa spis 17. júla vrátil na Krajský súd v Ostrave.

"Postup bude taký, že sudkyňa zrejme požiada o doplnenie znaleckého posudku, potom o obnovení alebo neobnovení rozhodne," načrtol ďalší postup Peričevič. Pričom sa netají obavami, že rozhodnutie by mohlo byť zamietavé a zrejme by mohlo vzísť aj z neverejného rokovania.

Vytiahne obhajoba z rukáva "fínske eso"?

Návrh na obnovu konania je podľa informácií, ktoré už v minulosti prezradil Spolok Šalamoun, založený na nových posudkoch, ktoré spochybňujú tie pôvodné, podľa ktorých mal Kramný vraždiť elektrickým prúdom. Závery znalcov dokonca spolok prezentoval na tlačovej konferencii v Poslaneckej snemovni.

Ide napríklad o stanovisko odborníka na patológiu srdca, ktorý podľa spolku uvádza, že nemožno dospieť k diagnóze zlyhaniu srdca po zásahu elektrickým prúdom. Ďalší znalec vylúčil, že by na koži boli tzv. prúdové stopy, teda dôkaz, že k telám Kramný priložil vodič pod prúdom. A to, že na tele nie sú známky po tom, že by do nich mal preniknúť elektrický prúd, uviedli ďalší traja znalci z oblasti biomechaniky.

Podľa Václava Peričeviče je na súde pripravený hovoriť aj ďalší znalec, uznávaný fínsky odborník na forenznú patológiu Pekka Saukko. Na jeho prácu sa v tzv. revíznom znaleckom posudku, ktorý potvrdil závery ostravských patológov o zabití elektrickým prúdom, odkazuje autor revízneho posudku, docent Vorel z českobudejovickej nemocnice.

"Posudzoval tie isté fotografie, ako docent Vorel, a konštatoval, že nemôže potvrdiť, že sa jedná o bledosť," povedal pre TN.cz Peričevič. Bledosť je stopa, ktorá vznikne na mieste, kde telo zasiahol elektrický prúd.

Je ale otázkou, či bude môcť Saukko na českom súde svedčiť. O jeho svedectvo vo svojom procese stáli znalci Igor Fargas a Radek Matlacha, ktorí dostali podmienku za posudky, ktoré spochybňovali závery o tom, že Monika a Klárka zomreli po zásahu prúdom, súd to neumožnil. Peričevič je v otázke predvolanie fínskeho odborníka skeptický a poukazuje na podobný postup u egyptského patológa, ktorý vykonával prvý pitvu v Egypte. Toho tiež chcela obhajoba predvolať, súd to ale zamietol.

Nepriame dôkazy a rad pochybností

Peter Kramný bol na 28 rokov odsúdený na základe nepriamych dôkazov. Tie podľa českých súdov tvorili ucelený reťazec. Prípad pritom vyšetrovali aj v Egypte. Tam miestny patológ nikdy neopísal žiadny nález, ktorý by svedčil o úraze elektrickým prúdom, ba naopak závery českých patológov priamo odmietol.

Znalci v Ostrave neurčili príčinu smrti pri pitve, ale až pri spätnom prezeraní záznamov. V spise sú potrebné ale fotografie rezov srdcovým svalov Moniky a Klárky, ktoré sú v skutočnosti rovnakou fotkou Monikinho srdca, len tá, kde má ísť o rez srdcovým svalom Klárky je vyrezaná a otočená z druhej snímky.

Podmienku síce právoplatne od súdu dostali znalci, ktorých posudky vyznievali v Kramného prospech, prokuratúra ale preveruje aj revízny znalecký posudok. Spolok Šalamún navyše upozorňuje, že znalecký ústav, ktorý ho spracoval, ani nie je evidovaný v zozname znaleckých ústavov a predtým sa venoval len banálnym trestným činom, nie dvojnásobnej vražde. Samostatnou kapitolou sú potom odpočúvania, ktorých prepis je podľa spolku v mnohých prípadoch skreslený.

Petr Kramný si trest odpykáva vo väznici Mírov a všetky svoje nádeje vkladá do obnovy konania.

Komentáre ( 0)