03. 08. 2020 13:57 | LONDÝN/kc

Otec dostal infarkt, keď ho násilím odtiahli od postele umierajúcej dcéry. Chce sa súdiť

Polícia tvrdí, že príslušníci si iba plnili svoju povinnosť. Nemocnica si stojí za tým, že privolanie polície bolo nevyhnutné.

Rodina sedí pri posteli smrteľne chorého dievčaťa.
Rodina sedí pri posteli smrteľne chorého dievčaťa. Foto: reprofoto: YouTube/Christian Concern

Vlaňajší incident z nemocnice na severe Anglicka, pri ktorom polícia násilím odtiahla od lôžka umierajúcej dcéry jej otca, bude mať právnu dohru. Rashid Abbasi tvrdí, že polícia na zásah nemala dôvod a pri zadržaní navyše utrpel infarkt. Jeho vážne chorá dcéra Zainab († 6), krátko po incidente zomrela.

Na sociálnych sieťach sa následne začalo šíriť dramatické video z policajnej kamery, ktoré vyvolalo búrlivé reakcie. Malá Zainab trpela ojedinelou genetickou poruchou, ktorú jej diagnostikovali až vo veku 3 rokov. V júli 2019 sa jej zdravotný stav náhle zhoršil a museli ju hospitalizovať a napojiť na umelú pľúcnu ventiláciu. Nemocnica vyhodnotila jej stav ako natoľko vážny, že už jej nedokážu pomôcť a aby sa netrápila, chceli ju odpojiť od prístrojov a nechať zomrieť.

Rodičia dievčaťa, ktorí majú obaja lekárske vzdelanie, to odmietali. Keď boli požiadaní, aby opustili izbu, v ktorej ležala ich dcéra, neposlúchli a nemocničný personál privolal políciu. Policajti otca následne s použitím donucovacích prostriedkov odviedli z miestnosti. Dostal pri tom infarkt a skončil v nemocnici.


Nemocnica tvrdí, že pred príchodom polície bol agresívny, mal napadnúť zdravotníka a vulgárne nadával členom personálu. Rashid Abbasi to odmieta a tvrdí, že keby sa naozaj správal tak, ako hovoria, podali by naňho trestné oznámenie, čo sa však nestalo. V rozhovore pre portál Sky News uviedol, že policajti sa „správali ako barbari" a celý incident označil za"zhmotnenú nočnú moru".

„Vôbec nás nepočúvali, nemali potrebu nám vysvetliť svoje konanie. V štátnej zdravotnej službe (NHS) pri tom pracujem 30 rokov. Choroba, ktorou Zainab trpela, pritom nie je úplne neznáma, a mal som oprávnené otázky," uviedol Abbasi pre spomínanú televíznu stanicu.

„Keď nám povedali, že ju chcú odpojiť od prístrojov, žiadali sme ich aby ju ešte skúsili liečiť, aby maximalizovali svoje úsilie. Nič viac sme nechceli. Povedali sme im, nech vyskúšajú všetko, čo v minulosti pomohlo v prípadoch iných pacientov. Nič z toho neurobili, preto sme sme im už nemohli dôverovať," uviedla Aliya Abbasiová, matka zosnulého dievčaťa. Abbasiovci hovoria, že chcú spravodlivosť pre svoju dcéru a zabezpečiť, aby už nikto nemusel zažiť niečo podobné.

Polícia tvrdí, že príslušníci si iba plnili svoju povinnosť. Uvedomujú si, že rodina sa ocitla vo veľmi ťažkej situácii, no ich snahou a prioritou bolo postarať sa o bezpečie všetkých ľudí v miestnosti. Vedenie nemocnice si stojí za tým, že privolanie polície bolo nevyhnutné.