15. 08. 2020 19:08 | MAURÍCIUS/tvnoviny.sk

Japonský tanker s ropou sa rozlomil na dve polovice

Odčerpávanie zvyšných 3000 ton ropných látok z lode je už takmer dokončené.

Maurícius.
Maurícius. Foto: TASR - AP

Japonská loď s ropou, ktorá narazila na plytčinu pri koralovom útese pri pobreží ostrova Maurícius a spôsobila environmentálnu katastrofu, sa rozlomila na dve časti. V sobotu o tom informoval odborník na životné prostredie.

"Od rána sa posilňuje bezpečnosť popri celom pobreží. Je núdzový stav," povedal pre DPA nezávislý konzultant v oblasti životného prostredia Sunil Korwarkasing, keď si prezrel zábery dronu na plavidlo.

Vrtuľníky zápasili s časom a od skorého sobotňajšieho rána lietali medzi nákladnou loďou a pobrežím - odčerpávali z lode zvyšné ropné látky.

Z tankera, ktorý narazil na plytčinu pri ostrove v Indickom oceáne 25. júla, uniklo do panensky čistých pobrežných vôd pri letovisku obľúbenom u mladomanželov približne 1000 ton ropy. Táto oblasť je známa veľkým množstvom vzácnej fauny a flóry.

Mohlo by vás zaujímať: Tím expertov OSN sa pokúsi zabrániť ekologickej katastrofe na ostrove Maurícius

Japonská spoločnosť Nagashiki Shipping, zodpovedná za nehodu, vo štvrtok oznámila, že odčerpávanie zvyšných 3000 ton ropných látok z lode je už takmer dokončené. Nie je jasné, koľko ropných látok ešte v sobotu zostalo na lodi.

Vláda afrického štátu Maurícius vyhlásila minulý týždeň v súvislosti s poškodením japonskej nákladnej lode a ohrozením životného prostredia stav environmentálnej núdze. Avšak občania, ktorí sa zapájajú do čistenia pláží a lagún, vládu vinia, že v krízovej situácii konala príliš pomaly.

Medzinárodná nezisková organizácia na ochranu životného prostredia Greenpeace žiada dôkladné a úplné vyšetrenie nehody. Uviedla, že nie je jasné, prečo nákladná loď priplávala tak nebezpečne blízko k útesu a prečo orgánom trvalo celé dni, kým prišli na miesto.

 

Komentáre ( 0)