20. 08. 2020 10:51 | SAN FRANCISCO/TASR

Kalifornia v plameňoch: Tisícky ľudí opustili svoje domovy, vyhlásili núdzový stav

Pri hasení lesného požiaru sa zrútil vrtuľník a pilot zahynul.

Lesné požiare v Kalifornii
Lesné požiare v Kalifornii Foto: TASR/AP

Tisíce ľudí museli v dôsledku lesných požiarov opustiť svoje domovy vo viacerých oblastiach neďaleko mesta San Francisco v americkom štáte Kalifornia, kde zaznamenali stovky ohnísk. Informovala o tom vo štvrtok spravodajská televízia BBC.

Požiare v oblasti Sanfranciského zálivu, ktoré v priebehu utorka rozdúchaval vietor, pohltili už viac ako 18 000 hektárov územia.

Požiare ohrozujú najmä mesto Vacaville ležiace medzi San Franciscom a Sacramentom, kde žije približne 100 000 ľudí. Podľa úradov zhorelo vo Vacaville 50 budov a desiatky ďalších plamene poškodili. Zranenia utrpeli štyria ľudia. O život tiež prišiel pilot helikoptéry, ktorá sa pri hasení požiaru zrútila neďaleko mesta Coalinga.

Podľa spravodajskej televízie CNN bolo v Kalifornii v noci na stredu bez dodávok elektrickej energie viac ako 37 000 odberateľov.

Lesné požiare v Kalifornii
Lesné požiare v Kalifornii Foto: TASR/AP
 

V utorok vyhlásil kalifornský guvernér Gavin Newsom núdzový stav. "Sme svedkami požiarov, aké sme nevideli mnoho rokov," uviedol Newsom. Predpokladá sa, že požiare spôsobila vlna horúčav v kombinácii s údermi vyše 11 000 bleskov, ktoré sa vyskytli počas posledných troch dní. V národnom parku Death Valley (Údolie smrti) namerali v nedeľu teplotu 54,4 stupňa Celzia.

Podľa Newsoma úrady doposiaľ zaznamenali 367 požiarov, ich počet sa však ešte bude zrejme zvyšovať.

Lesné požiare sú v Kalifornii čoraz častejšie a rozsiahlejšie. Najničivejší požiar v dejinách tohto amerického štátu vypukol v novembri 2018 a vyžiadal si 86 obetí na životoch.

 

Komentáre ( 0)