21. 08. 2020 11:25 , článok bol aktualizovaný 21. 08. 2020 19:30 | BRUSEL/TASR, TV Markíza

Smrť Slováka v belgickej cele: Po vysokom funkcionárovi končí aj hajlujúca policajtka

Podľa pôvodných správ sa Chovanec v cele dopustil násilného sebapoškodzujúceho konania, čo prinútilo políciu, aby opäť zasiahla a upokojila ho.

Jozef Chovanec starší tvrdí, že jeho syn cestoval často a brutálny zákrok si doteraz nevie vysvetliť.
Jozef Chovanec starší tvrdí, že jeho syn cestoval často a brutálny zákrok si doteraz nevie vysvetliť. Foto: TV Markíza

Od prvého momentu od zverejnenia videa z letiska v belgickom Charleroi, podniká slovenská diplomacia kroky voči belgickej strane. Na sociálnej sieti o tom informoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS).

Prečítajte si článok: Slovák (†38) zomrel v belgickej cele. Záznam ukázal, že s ním policajti brutálne zaobchádzali

"Rovnako, ako celá slovenská verejnosť, som šokovaný zábermi, ktoré zverejnili belgické médiá, a brutalitou, s akou sa chovali tamojší policajti v cele k nášmu občanovi Jozefovi Chovancovi v roku 2018," uviedol Korčok. Od zverejnenia videa podniká Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR kroky voči belgickej strane priamo v Bruseli.

 

Gesto vysokého predstaviteľa polície, ktorý odstúpil, vníma Korčok ako signál, že si belgické orgány uvedomujú vážnosť a naliehavosť celej veci, "a že sa celý tento škandalózny tragický prípad dôkladne vyšetrí".

Belgičania odkazujú, že okrem policajného funkcionára v zbore dočasne končí aj policajtka, ktorá hajlovala.

Na to, aby vláda reagovala na informácie o Chovancovej smrti, naliehal vo štvrtok aj predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico. Chovanec zomrel vo februári 2018 po potýčke s políciou na letisku v meste Charleroi. Podľa medializovaných informácií prelomil letiskovú bariéru a nastúpil do lietadla neoprávnene. Malo dôjsť k potýčke, pričom letisková polícia ho vyviedla a umiestnila do cely predbežného zadržania.

Podľa pôvodných správ sa Chovanec v cele dopustil násilného sebapoškodzujúceho konania, čo prinútilo políciu, aby opäť zasiahla a upokojila ho. Chovanec následne utrpel infarkt myokardu a bol prevezený do nemocnice. Tam upadol do kómy, z ktorej sa už neprebral.

Zo záznamu priemyselnej kamery však vyplýva, že udalosti predchádzajúce zhoršeniu zdravotného stavu zadržaného Slováka sa udiali inak. Vidno na nich, ako jedna zo zasahujúcich policajtiek hajluje, zatiaľ čo piati ďalší policajti sedia a kľačia na hrudi Chovanca a smejú sa z nacistického pozdravu svojej kolegyne. Podľa videozáznamu policajti kolenami na hrudi imobilizovali Chovanca po dobu 16 minút.

Jozef Chovanec pochádzal z Terchovej. Rodina, aj najbližší susedia vnímajú celú tragédiu aj po dvoch rokoch mimoriadne citlivo. Jozef Chovanec starší tvrdí, že jeho syn mal firmu, ktorá vybavovala robotníkov do Belgicka. Cestoval často a brutálny zákrok si doteraz nevie vysvetliť.

Vyšetrovatelia budú musieť objasniť aj to, čo predchádzalo spornému zákroku. Jozef Chovanec mal totiž najskôr prelomiť letiskovú bariéru a neoprávnene nastúpiť do lietadla. Práve po tejto potýčke skončil v letiskovej cele predbežného zadržania.