22. 08. 2020 07:00 | VARŠAVA, BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Na poľských svadbách v kostole nezahrajú Beatles či ABBA. Cirkev to zakázala

Zisťovali sme, ako je to na Slovensku.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Dmytro Sheremeta/shutterstock.com

Máte radi pesničky od The Beatles, skupiny ABBA alebo klasika Vivaldiho? Ak áno a chceli by ste si ho dať zahrať na obrade v kostole v Poľsku, máte smolu. Rímskokatolícka cirkev v tejto krajine vydala zoznam piesní, ktoré sa nemôžu na svadbe budúcich mladomanželov hrať.

Biskup Jan Piotrowski, ktorý je jednou z hláv poľskej katolíckej cirkvi, vydal osobitné inštrukcie o hudbe a spevu počas svadieb. „Je zakázané púšťať svetská diela a filmovú hudbu. Piesňam často chýba správny obsah a forma, táto hudba nemá svoje miesto počas eucharistie," cituje portál tn.cz poľského biskupa.

Novomanželia, ktorí sa teda chcú oddať v kostole, môžu zabudnúť na možnosť nechať si zahrať svoje obľúbené piesne. Biskupi dokonca vydali aj presný zoznam piesní, ktoré sa nesmú hrať, cituje poľské médiá portál tn.cz.

Na zozname sú aj všetky obľúbené hity od The Beatles, ale aj piesne švédskej skupiny ABBA, ale aj Hallelujah od Leonarda Cohena, či Štyri ročné obdobia od barokového hudobného skladateľa Antonia Vivaldiho. „Piesne musia vychádzať z našej cirkevnej histórie a obsahovať správny obsah a formu," dodáva Piotrowski.

Oficiálny zoznam u nás nie je

Zisťovali sme, či podobný zoznam vydala aj slovenská katolícka cirkev. Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara odpovedal, že u nás neexistuje.

„Je však zrejmé, že v rámci obradu sú vhodné len liturgické piesne. Pred začiatkom liturgie i po nej môžu zaznieť aj iné skladby. Samozrejme s ohľadom na ich primeranosť k chrámovému prostrediu," vysvetlil pre tvnoviny.sk.

Podľa jeho slov kompetentný je vždy diecézny biskup, v konkrétnych prípadoch môže dať usmernenie miestny farár.

Zoznam niektorých zakázaných piesní

Leonard Cohen - Hallelujah

ABBA - The Winner Takes it All

Antonio Vivaldi - Štyri ročné obdobia

Ennio Morricone - Misia