21. 08. 2020 21:25 | SACRAMENTO/TASR

"Zabijak zo zlatého štátu" dostal doživotie za 26 vrážd. Obetiam a pozostalým sa ospravedlnil

Vzhľadom na jeho dohodu o vine a treste unikol trestu smrti.

Bývalý policajt Joseph James DeAngelo známy ako zabijak zo zlatého štátu stojí v súdnej sieni v kalifornskom Sacramente.
Bývalý policajt Joseph James DeAngelo známy ako zabijak zo zlatého štátu stojí v súdnej sieni v kalifornskom Sacramente. Foto: TASR/Santiago Mejia/San Francisco Chronicle via AP

Bývalý kalifornský policajt Joseph James DeAngelo, známy ako "zabijak zo zlatého štátu", povedal v piatok na súde obetiam a pozostalým, že "je mu to naozaj ľúto". Potom ho už odsúdili na doživotné väzenie za desať rokov trvajúcu sériu znásilnení, únosov a vrážd, ktoré páchal na veľkom území Kalifornie. Informácie priniesla tlačová agentúra AP.

Sudca najvyššieho súdu okresu Sacramento Michael Bowman vyhlásil, že DeAngelo zomrie vo väzení po tom, čo sa priznal k obvineniam súvisiacim s 13 vraždami a 13 znásilneniami z rokov 1975 až 1986.

DeAngelo (74) sa verejne priznal k desiatkam ďalších sexuálnych zločinov, ktorých premlčacia lehota už vypršala. Vzhľadom na jeho dohodu o vine a treste unikol trestu smrti.


Prokurátori označili jeho vyčíňanie za "jednoducho závratné" - týkalo sa 87 obetí na 53 rôznych miestach činu celkovo v 11 kalifornských okresoch.

V roku 2018 ho nakoniec identifikovali a zatkli. Vyšetrovatelia vymysleli novú metódu vystopovania DNA, ktorá zahŕňa zostavenie rodokmeňa z verejne dostupných genealogických webových stránok a z neho sa potom zúži zoznam podozrivých.

Takmer 40 rokov starú DNA z viacerých miest zločinov spojili so vzdialeným príbuzným a nakoniec s odhodenou papierovou vreckovkou, ktorú potajomky vzali z odpadkového koša DeAngela na predmestí Sacramenta.

Táto technika odvtedy pomohla vyriešiť 93 vrážd a znásilnení po celých USA. Expolicajt sa už koncom júna na súde v kalifornskom Sacramente priznal k viacerým vraždám, desiatkam prípadov znásilnenia a únosov.

Zabijak zo zlatého štátu (Golden State Killer) vtedy potvrdil, že je neslávne známym zabijakom a zločincom, ktorý v 70. a 80. rokoch minulého storočia vyčíňal v americkom štáte Kalifornia.

Komentáre ( 0)