24. 08. 2020 08:20 | TEHERÁN/TASR

Havária ukrajinského lietadla v Iráne: Piloti po zásahu prvej rakety ešte žili

Irán priznal, že toto lietadlo zostrelila jeho protivzdušná obrana dvoma raketami.

Havária lietadla v Teheráne
Havária lietadla v Teheráne Foto: TASR

Čierne skrinky ukrajinského dopravného lietadla omylom zostreleného v januári tohto roku nad Teheránom odhalili, že piloti ešte žili po tom, čo stroj zasiahla prvá z dvoch rakiet. Informovali o tom v nedeľu iránski predstavitelia, na ktorých sa odvolala tlačová agentúra AFP.

Boeing 737-800 spoločnosti Ukrainian International Airlines (UIA) z Teheránu do Kyjeva sa zrútil krátko po štarte z hlavného letiska v iránskej metropole 8. januára.

Irán o niekoľko dní priznal, že toto lietadlo zostrelila jeho protivzdušná obrana dvoma raketami. Nikto zo 176 ľudí na palube pád stroja neprežil.

Protivzdušná obrana Teheránu bola vtedy v stave vysokej pohotovosti pre prípad, že Spojené štáty podniknú odvetu za iránske útoky na amerických vojakov umiestnených v susednom Iraku spred niekoľkých hodín. Iránske útoky boli reakciou na zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního americkým dronom v blízkosti letiska v Bagdade 3. januára.

Šéf Iránskej organizácie pre civilné letectvo kapitán Túradž Dehkání Zangene v nedeľu prvýkrát odhalil, čo bolo zaznamenané v čiernych skrinkách, ktoré poslali do Francúzska na analýzu.

Zangene uviedol, že záznamník hlasov v kokpite zachytil rozhovor kapitána, druhého pilota a inštruktora v čase medzi dvoma výbuchmi.

 

"Asi do 19 sekúnd po explózii prvej rakety v blízkom okolí lietadla spozorovali nenormálne javy a lietadlo riadili až do poslednej chvíle," informoval kapitán, ktorého citovala webová stránka štátnej televízie.

"Inštruktor naznačil, že lietadlo má elektronický problém a aktivovaný bol záložný zdroj," pokračoval Zangene. "Piloti dostali upozornenie, že oba motory bežia."

Čierne skrinky prestali fungovať 19 sekúnd po prvom výbuchu, čo znemožnilo získať z nich údaje o náraze druhej rakety, dodal Zangene.

Analýzu o "účinku druhej rakety nebolo možné z čiernych skriniek vypracovať", doplnil kapitán.

Irán, ktorý nemá prostriedky na dešifrovanie čiernych skriniek (záznamníkov), ich poslal do Francúzska na analýzu v polovici júla, takmer šesť mesiacov po katastrofe.

Zdroj blízky vyšetrovaniam povedal, že iránske oznámenie neobsahuje žiadne prekvapenia. Dodal, že čierne skrinky nikdy neodhalia, kto vypálil rakety, a ani to, či bol úder zámerný.

Komentáre ( 0)