24. 08. 2020 13:05 | WELLINGTON/jh

Nemilosrdný vrah z Christchurch, ktorý zabil 51 ľudí, sa prvýkrát pozrel do tvárí pozostalým

Rodiny obetí a tí, ktorí prežili, sa mu postavili tvárou v tvár.

Terorista Brenton Tarrant
Terorista Brenton Tarrant Foto: TASR/AP
Brenton Tarrant
Rodina jednej z obetí streľby
Rodina jednej z obetí streľby

Pravicový extrémista Brenton Tarrant (29), ktorý zabil v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch 51 ľudí, stojí pred súdom. Prokuratúra ešte na začiatku pojednávania oznámila šokujúcu informáciu. Obžalovaný plánoval zaútočiť aj na tretiu mešitu a následne všetky podpáliť, uviedol Daily Mail.

Tarrant čelí doživotnému väzeniu a sudca má možnosť odsúdiť ho bez možnosti podmienečného prepustenia. Takýto trest nebol na Novom Zélande nikdy udelený.

Obžalovaného priviedli na súd v putách obkľúčeného policajtmi. Postavil sa tvárou v tvár preživším a tiež rodinám obetí, no neprejavil žiadne emócie.

Rodina jednej z obetí streľby
Rodina jednej z obetí streľby Foto: TASR/AP
 

„Udelil si si právo vziať život 51 nevinným ľuďom, ktorých jediným zločinom - v tvojich očiach - bolo, že vyznávali islam," prehovorila pred súdom Maysoon Salamaová, ktorej syn Atta (†33) bol jednou z obetí streľby. „Prehrešil si sa nad všetko chápanie, nemôžem ti odpustiť, svet ti nikdy neodpustí. Zabil si aj svoju ľudskosť," dodala.

Pred Tarranta sa postavili aj tí, ktorí osudnú streľbu prežili. Súdu porozprávali hrôzu, ktorú zažili. Ako sa schovávali pod mŕtve telá, ako majú tú streľbu stále pred očami a nedokážu z hlavy dostať zvuk automatickej pušky. „Mám tie obrazy stále pred očami, a ten zvuk rata-rata-rata mám stále v hlave. Vidím mŕtve telá ležiace okolo mňa. Krv je všade," prezradil svoju traumu Abdiaziz Ali Jama (44), ktorý videl zomierať svojho švagra.

Islamský duchovný vodca Gamal Fouda prezradil, že videl v jeho očiach hroznú nenávisť. „Sme mierumilovná a milujúca komunita, ktorá nikdy nikomu neublížila a nezaslúžila si vaše konanie," uviedol na súde pozerajúc sa Tarrantovi do očí.

Prokurátor hovoril o tom, aký je Tarrant nemilosrdný človek. Strieľal na mužov, ženy aj malé deti. Spomenul aj 3-ročného chlapca Mucada Ibrahima, ktorý sa schovával za otcovu nohu. Strelec ho zasiahol dvomi presnými ranami a bol na mieste mŕtvy.

 

Tarrant na mešity v Christchurch na novozélandskom Južnom ostrove zaútočil 15. marca 2019 poloautomatickou zbraňou. Čelí obvineniam z vraždy 51 ľudí, z pokusu o vraždu ďalších 40 ľudí a z terorizmu. Všetci zavraždení boli moslimovia, boli medzi nimi aj starší ľudia, ženy a deti.

Tarrant svoje konanie nahrával a vysielal v priamom prenose na internete. Krátko pred tým rozoslal rozsiahly manifest, v ktorom sa označil za rasistu. Napísal, že k útoku ho priviedli protimigračné motívy a že k myšlienkam na odplatu dospel počas cesty po Európe, kde ho rozhnevali migranti. Za svoj hlavný zdroj „inšpirácie" označil nórskeho atentátnika Andersa Breivika, ktorý v roku 2011 v metropole Oslo a na ostrove Utoya zabil 77 prevažne mladých ľudí.

Sudca Cameron Mander zaviedol počas pojednávania obmedzenia pre médiá, aby prostredníctvom nich nemohol Tarrant propagovať svoje extrémistické názory.
Mander oznámi svoj verdikt vo štvrtok 27. augusta.