24. 08. 2020 15:30 | WASHINGTON/jh

Polícia z USA sedemkrát strelila neozbrojeného Afroameričana do chrbta. Všetko to videli jeho deti

Muž len zázrakom prežil, no je v kritickom stave.

Americká polícia strelila neozbrojeného Afroameričana do chrbta
Americká polícia strelila neozbrojeného Afroameričana do chrbta Foto: YouTube.com

Americká polícia si koleduje o ďalšie celoštátne protesty. Po tom, čo pri zásahu zomrel George Floyd, ktorému policajt tlačil kolenom na krk a zadusil sa, je tu ďalší vážny incident. Stal sa v nedeľu v meste Kenoscha (štát Wisconsin) pri zásahu policajnou hliadkou, ktorú zavolali pre pravdepodobné domáce násilie.

Jacob Blake (29) teraz leží vo vážnom stave v nemocnici. Policajti ho neozbrojeného strelili do chrbta až sedemkrát. Z incidentu existuje videozáznam, ktorý urobil náhodný svedok. Zábery dokazujú, že Afroameričan Blake žiadnym spôsobom neohrozil políciu ani inú osobu. Svedkami neoprávnenej streľby boli aj Blakove tri deti, ktoré sedeli v aute.

Zadržiavaný Blake ignoroval policajtov, tí na neho vytasili zbrane. Muž ale ďalej kráčal k svojmu autu a v momente, keď otvoril dvere, prvý policajt na neho vystrelil z tesnej blízkosti, uviedol The Sun.


Podľa svedkov sa Blake snažil iba ukončiť hádku dvoch žien zo susedstva. Skončil s vážnymi zraneniami a je zázrak, že prežil. Video sa onedlho dostalo na internet a vyvolalo obrovskú vlnu nevôle. Ľudia vyšli do ulíc mesta, rozbíjali výklady a zapaľovali autá. Stovka protestujúcich sa zišla pred policajnou stanicou, kde sa dožadovali spravodlivosti. Jeden policajt utrpel ľahšie zranenie, keď ho trafili tehlou.

Polícia zatiaľ neposkytla podrobnosti k tomuto prípadu ani príčinu, čo viedlo k streľbe. Incident pravdepodobne prispeje k tomu, že protesty v USA voči policajnej brutalite a rasizmu sa ešte viac vyhrotia.

Komentáre ( 0)