03. 09. 2020 10:40 , článok bol aktualizovaný 03. 09. 2020 12:14 | NEW YORK/jh

Brutalita americkej polície na videu: Afroameričanovi dali na hlavu kuklu a zadusili ho

Daniel Prude (†41) sa stal ďalšou obeťou polície.

Brutálne zadržanie Afroameričana Daniela Prudea
Brutálne zadržanie Afroameričana Daniela Prudea Foto: TASR/AP

Na verejnosť sa dostalo šokujúce video z marca 2020, na ktorom sú zachytení policajti z mesta Rochester (štát New York) pri brutálnom zadržaní Afroameričana. Nahého ho nechali v zime na ulici s putami na rukách, na hlavu mu dali kuklu a tlačili ho k zemi, kým sa nezadusil. Prípad sa stal ešte pred zabitím Georgea Floyda a rodina žiada spravodlivosť, píše Daily Mail. V New Yorku vypukli krátko po zverejnení záberov rozsiahle protesty proti rasizmu a policajnej brutalite na Afroameričanoch.

Daniel Prude (†41) sa stal ďalšou obeťou polície. Zomrel 30. marca 2020 (krátko po strete s políciou) na zadusenie po tom, čo ho skupina policajtov „umučila". V tom čase v Rochestri padal sneh a Prude zomrel nahý na ulici. Na hlavu mu nasadili kuklu a dve minúty mu tlačili tvár o zem. Zábery z tohto incidentu len v stredu zverejnila jeho šokovaná rodina.


Polícia Afroameričana pustila, až keď prestal javiť známky života. Zavolali záchranku, ktorá ho previezla do nemocnice. Lekári mu už ale nedokázali pomôcť, konštatovali mozgovú smrť a sedem dní po incidente ho odpojili od prístrojov. Pitva jasne ukázala, že zomrel na následky dusenia cudzou osobou. V tele mu našli látku fencyklidín, ktorá pôsobí veľmi povzbudzujúco, vedie k omamným stavom s pocitom všemohúcnosti, halucináciám a strate zmyslu pre realitu. To vysvetľuje jeho zvláštne správanie, pre ktoré zavolali políciu.

Celonárodné protesty vypukli až v máji po brutálnom zásahu polície voči Afroameričanovi Georgeovi Floydovi, pretože tomuto incidentu sa nevenovala dostatočná pozornosť. Všetko sa zmenilo v stredu (2.9.), keď Danielova rodina usporiadala tlačovú konferenciu, kde odhalili znepokojujúce kamerové záznamy a teda posledné okamihy pred smrťou Daniela Prudeho.

Polícia zapríčinila smrť Daniela Prudea
Polícia zapríčinila smrť Daniela Prudea Foto: TASR/AP
 

„Zdvihol som telefón, aby môjmu bratovi pomohli a nie ho zlynčovali," prezradil Prudeov brat Joe. „Bol to bezbranný muž, ležal nahý na zemi. Už bol spútaný. Koľko ešte bratov musí zomrieť, aby spoločnosť pochopila, že to musí prestať?" dodal.

Demonštranti sa najskôr zišli pred budovou verejnej bezpečnosti v Rochestri, ktorá slúži aj ako policajné riaditeľstvo. Požadovali, aby príslušníkov polície, ktorí „zabili" Prudea, obvinili z vraždy. Prokurátorka štátu New York Letitia Jamesová oznámila, že vo veci bolo začaté vyšetrovanie.

Demonštrácia po zverejnení videa Daniela Prudea
Demonštrácia po zverejnení videa Daniela Prudea Foto: TASR/AP
 

Prude býval v Chicagu a v meste Rochester na západe štátu New York sa nachádzal z dôvodu rodinnej návštevy. Políciu privolal jeho brat Joe po tom, ako zistil, že opustil jeho dom. Pohotovostnej službe povedal, že jeho brat trpí psychickou poruchou.

V Spojených štátoch už mesiace prebiehajú protesty proti policajnej brutalite, páchanej najmä na Afroameričanoch. Najznámejším prípadom posledných mesiacov je smrť Georgea Floyda v štáte Minnesota, ktorý v máji zomrel po zatknutí políciou.

Komentáre ( 0)