16. 09. 2020 12:04 | MINSK/TASR

Cichanovská odkazuje Lukašenkovi: Ak prezident pokojne odstúpi, poskytnú mu bezpečnostné záruky

Protesty v krajine ďalej pokračujú.

Kandidátka prezidentských volieb v Bielorusku Svitlana Cichanovská reaguje počas tlačovej konferencie v Minsku.
Kandidátka prezidentských volieb v Bielorusku Svitlana Cichanovská reaguje počas tlačovej konferencie v Minsku. Foto: TASR/AP

Ak úradujúci prezident Bieloruska Alexandr Lukašenko pokojne odstúpi z funkcie, Koordinačná rada bieloruskej opozície je pripravená udeliť mu "bezpečnostné záruky". V stredu o tom informovala prezidentova bývalá volebná súperka a členka Rady Sviatlana Cichanovská, píše ruská agentúra TASS.

„Môžeme o tom diskutovať. Samozrejme, ak odstúpi pokojne, tak tu taká možnosť je - dokonca môžem povedať, že ide až o dôveru. Ja osobne musím hovoriť v mene všetkých ľudí - a ich názor budem brať do úvahy v tejto otázke," povedala Cichanovská v rozhovore pre ukrajinský spravodajský server LB.ua (Levyj bereg).

Nešpecifikovala však, čo presne myslí pod "značnými garanciami" pre prezidenta.

Prezidentské voľby sa v Bielorusku konali 9. augusta. Víťazom sa s 80 percentami hlasov stal terajší prezident Lukašenko, ktorý v krajine vládne už 26 rokov.

Kritici jeho vládu obviňujú zo zmanipulovania výsledkov, z väznenia opozičných politikov a tvrdého potláčania protestov, ktoré vypukli po celej krajine tesne po vyhlásení predbežných výsledkov.

Komentáre ( 0)