18. 09. 2020 07:56 | TEL AVIV/TASR

Stovky Izraelčanov protestovali proti opatreniam na obmedzenie pohybu

Tzv. lockdown bude trvať tri týždne.

Stovky Izraelčanov protestovali proti opatreniam na obmedzenie pohybu.
Stovky Izraelčanov protestovali proti opatreniam na obmedzenie pohybu. Foto: TASR/AP Photo/Ariel Schalit

Stovky Izraelčanov protestovali vo štvrtok večer v Tel Avive proti druhému celoštátnemu obmedzeniu voľného pohybu, ktoré začne platiť od piatkovej 14.00 h miestneho času. Tzv. lockdown bude trvať tri týždne a obsiahne príchod židovského Nového roku (Roš ha-šana), ako aj Deň zmierenia (Jom kipur) a pútnický sviatok stánkov (sukot).

Ako pripomenula agentúra AFP, Izrael pôvodne žal chválu za to, ako v marci zastavil šírenie choroby COVID-19 zavedením prísnych reštrikcií. Úrady však nedávno uznali, že ich uvoľnenie prišlo priskoro.

V predvečer vstupu obmedzení do platnosti sa predseda vlády Benjamin Netanjahu prostredníctvom prejavu k národu snažil verejnosti vysvetlil, že vláda nemá na výber. Uviedol, že "zdravotný systém je v červenom pásme... Urobili sme všetko, čo sme mohli, aby sme dosiahli rovnováhu medzi potrebami (verejného) zdravia a potrebami ekonomiky".

Podľa nových opatrení sa obyvatelia budú môcť teraz vzdialiť iba 500 metrov od domu. Výnimky z tohto pravidla zahŕňajú ľudí, ktorí si idú kúpiť lieky a potraviny, alebo sa chcú zúčastniť na pohrebe alebo na obriezke.

Izraelský opozičný politik Jair Lapid tieto opatrenia odsúdil ako "veľmi agresívny krok", ktorý je pre ekonomiku ničivý a "nie je to užitočné ani z hľadiska zastavenia epidémie". Vyslovil podozrenie, že jediný dôvod, prečo vláda opäť pristupuje k celoštátnemu lockdownu je to, že "je úplne stratená" a "úplne zlyhala" pri zvládaní epidémie.

Komentáre ( 0)