22. 09. 2020 08:50 | PEKING/TASR

Čínskeho milionára odsúdili na 18 rokov. Kritizoval prezidenta pre nezvládnutie koronakrízy

Žen je známy svojimi vyjadreniami o cenzúre a citlivých témach.

Žen Č'-čchiang
Žen Č'-čchiang Foto: TASR/AP

Na 18-ročný trest odňatia slobody bol v utorok v Pekingu odsúdený realitný magnát a bývalý vysokopostavený člen Komunistickej strany Číny Žen Č'-čchiang, ktorý kritizoval prezidenta Si Ťin-pchinga za jeho riešenie pandémie koronavírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra AP.

Súd v Pekingu oznámil, že Žena uznal za vinného z korupcie, podplácania, sprenevery verejných prostriedkov a zneužívania moci. Komunistická strana ho v júli vylúčila zo svojich radov a začalo sa jeho trestné stíhanie. Žen sa podľa vyjadrení súdu nechystá voči rozsudku odvolať.

Žen je známy svojimi vyjadreniami o cenzúre a citlivých témach. Z očí verejnosti zmizol v marci po tom, čo na internete zverejnil komentár, v ktorom obvinil prezidenta Si Ťin-pchinga z nedostatočného zvládania nákazy, ktorá sa začala šíriť vlani v decembri v stredočínskom meste Wu-chan.

Si Ťin-pching, ktorý je na čele komunistickej strany od roku 2012, potláča kritiku, sprísňuje cenzúru a tvrdo zasahuje proti neoficiálnym organizáciám. Uväznené boli už desiatky novinárov, zamestnancov podnikov, aktivistov za ľudské práva a ďalších ľudí.

Komentáre ( 0)