22. 09. 2020 14:33 , článok bol aktualizovaný 22. 09. 2020 17:27 | CANBERRA/TASR, TV Markíza

Záchranári robia, čo môžu. Tretina z 250 uviaznutých veľrýb v Tasmánii uhynula

Záchranná akcia s najväčšou pravdepodobnosťou potrvá niekoľko dní.

Záchranná akcia v Tasmánii
Záchranná akcia v Tasmánii Foto: TASR/AP

Približne tretina z 250 veľrýb uviaznutých od pondelka na západnom pobreží austrálskeho ostrovného štátu Tasmánia uhynula. Tímu námorných špecialistov sa v prvý deň záchrannej akcie podarilo vyslobodiť 25 veľrýb. Informovala o tom v utorok agentúra DPA.

Skupina veľrýb - guľohlavcov - uviazla v troch lokalitách odľahlej zátoky Macquarie Harbour neďaleko mesta Strahan na západe Tasmánie. Väčšina veľrýb uhynula pred príchodom 60-členného záchranného tímu, ktorý sa na miesto dostal v utorok ráno.

Záchranná akcia podľa slov morského biológa Krisa Carlyona s najväčšou pravdepodobnosťou potrvá niekoľko dní. Pokiaľ bude v oblasti aj naďalej pretrvávať chladné a daždivé počasie, vďaka čomu by si guľohlavce mohli udržať nízku telesnú teplotu, dokázali by niekoľko dní prežiť.

 

Guľohlavce patria medzi druhy veľrýb, ktoré majú najvyššiu bilanciu uviaznutia práve v Tasmánii. Podľa vedcov je Tasmánia jediným austrálskym štátom, kde pravidelne dochádza k uviaznutiu veľrýb a delfínov.

Dôvodom takéhoto správania môže byť nešťastná náhoda alebo dezorientácia spôsobená komplikovanými vodnými trasami či drsným morským prostredím. Na lokalite Macquarie Harbour uviazli veľryby v podobnom množstve naposledy pred zhruba 20 rokmi.

 

Komentáre ( 0)