23. 09. 2020 09:29 | NEMECKO/TASR

Ruského opozičného politika Alexeja Navaľného prepustili z nemocnice, zotavovať sa bude dlho

Hospitalizovaný bol od 22. augusta.

Na archívnej snímke opozičný líder Alexej Navaľnyj.
Na archívnej snímke opozičný líder Alexej Navaľnyj. Foto: TASR/AP

Ruského opozičného politika Alexeja Navaľného prepustili z nemocnice Charité v nemeckej metropole Berlín, kde sa zotavoval z komplikácií po pokuse o otrávenie. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na stredajšie oznámenie nemocnice.

Navaľného prepustili z nemocnice v utorok po 32 dňoch. "Na základe pokroku a aktuálneho stavu pacienta sa ošetrujúci lekári domnievajú, že úplné zotavenie je možné," uviedla vo vyhlásení nemocnica.

Navaľnyj bol hospitalizovaný v nemocnici Charité od 22. augusta. Letecky ho tam previezli zo sibírskeho mesta Omsk, kde ho hospitalizovali 20. augusta po núdzovom pristátí lietadla po tom, ako mu počas letu z mesta Tomsk do Moskvy prišlo nevoľno.

Nemecká vláda oznámila, že laboratóriá vo Francúzsku a vo Švédsku nezávisle od seba potvrdili zistenia nemeckých expertov, ktorí na základe výsledkov laboratórnych testov dospeli k záveru, že Navaľnyj bol otrávený nervovoparalytickou látkou zo skupiny novičok.

Zotavovanie

Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj sa bude ešte dlho zotavovať z otrávenia.

"Plány sú vždy jednoduché: fyzioterapeut každý deň. Pravdepodobne rehabilitačné stredisko. Státie na jednej nohe. Opäť získať úplnú kontrolu nad prstami. Udržať rovnováhu," napísal Navaľnyj.

Navaľnyj poukázal na to, že počas zotavovania si všimol "vtipné veci", čo sa týka svojich fyzických schopností. "Nedokážem napríklad hodiť loptu ľavou rukou. Dokážem ju chytiť, ale nie hodiť. Mozog jednoducho nechce spraviť tento pohyb," uviedol.

Komentáre ( 0)