24. 09. 2020 08:12 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Meter snehu a prudké ochladenie. Do Európy dorazí arktický vzduch

Prvé snehové vločky by mali napadnúť v piatok.

Okrem chladnej noci nás čaká aj chladný deň.
Okrem chladnej noci nás čaká aj chladný deň. Foto: TASR

Namiesto babieho leta čaká strednú a západnú Európu razantné ochladenie, varujú meteorológovia. Do oblasti bude prenikať arktický vzduch, ktorý prinesie nielen pád teplôt, ale aj výdatné sneženie, predovšetkým na horách. V Alpách by mal napadnúť až meter snehu, varuje nemecká meteorologická služba. Snežiť by malo od polôh okolo 800 metrov nad morom, informujú Novinky.cz.

Doterajšie teplotne nadpriemerné počasie sa počas niekoľkých dní zmení aj na Slovensku. Teploty budú, naopak, výrazne podpriemerné. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav na sociálnej sieti. Upozorňuje aj na výdatné zrážky v nasledujúcich dňoch.

Zmena v charaktere počasia by mala nastať vo štvrtok, kedy sa do Európy začne nasúvať chladný vzduch, ktorý so sebou prinesie nielen ochladenie, ale aj zrážky. Tie budú spočiatku dažďové, ale výdatné. Na niektorých miestach Nemecka a Rakúska by mohli nastať dokonca lokálne záplavy, varujú meteorológovia.

Snežiť by malo začať od piatku. Prvé snehové vločky sa objavia najprv vo vyšších polohách, postupne sa hranica sneženia bude znižovať. V noci na sobotu by už malo snežiť v polohách okolo 900 metrov nad morom. V Alpách by mohlo v priebehu 48 hodín napadnúť dokonca 100 centimetrov snehu. Väčšinou sa ale snehová nádielka bude pohybovať na úrovni 30 až 50 centimetrov.

Ľudia by sa mali pripraviť na prudký pád teplôt. Namiesto doterajších letných hodnôt sa budú cez víkend pohybovať okolo 10 stupňov Celzia. Viať by mal čerstvý vietor, v Alpách sa budú tvoriť snehové jazyky.

Na Slovensku sa ochladí o 15 stupňov

Veľké ochladenie očakávame aj na Slovensku. Studený front dorazí v sobotu. Prinesie aj lokálne a výdatné zrážky. Najvyššia denná teplota 11 až 16, v Above, na Šariši a Zemplíne 16 až 21 stupňov. Južný vietor do 25 km/h sa bude postupne na západnom a strednom
Slovensku meniť na severozápadný 10 až 35, v nárazoch miestami okolo 50 km/h. Na hrebeňoch hôr bude fúkať prudký vietor až víchrica, informuje Slovenský meteorologický ústav.

"Zatiaľ čo v piatok predpokladáme denné maximá od 17 do 24 stupňov Celzia, v nedeľu už len v rozpätí 10 až 16 stupňov, čo v kombinácii so silnejším, prevažne severozápadným vetrom, zníži aj pocitovú teplotu," spresnili meteorológovia. Silný vietor, i s parametrami víchrice, očakávajú aj na horách.

"Zrážky sa už v piatok od západu rozšíria na väčšinu územia SR a budú sa vyskytovať aj počas víkendových dní v tzv. vlnách, čo je typické pre studený anafront," uviedli meteorológovia.

"Najskôr sa zrážky budú vyskytovať aj vo forme búrok, no neskôr najmä vo forme trvalého dažďa," dodali. Podľa predpovedného modelu by od piatka (25. 9.) do pondelka (28. 9.) malo spadnúť zväčša 30 až 70 mm, no v niektorých oblastiach to môže byť ojedinele až okolo 100 mm zrážok.

Komentáre ( 0)