25. 09. 2020 06:14 | VATIKÁN/TASR

Jeden z najvplyvnejších vatikánskych kardinálov nečakane rezignoval

Podľa agentúry AP súvisí jeho rezignácia s finančným škandálom.

Angelo Becciu
Angelo Becciu Foto: File TASR/AP Photo/Gregorio Borgia

Jeden z najvplyvnejších vatikánskych kardinálov, Talian Angelo Becciu (72), vo štvrtok nečakane rezignoval. Oznámil to Vatikán bez udania ďalších podrobností, informuje agentúra AFP.

"Svätý otec prijal rezignáciu z úradu prefekta Kongregácie pre kauzy svätých vo Vatikáne, ako aj z právomocí spojených s (hodnosťou) kardinála, ktorú podala jeho eminencia kardinál Giovanni Angelo Becciu," uvádza sa vo štvrtkovom vyhlásení Vatikánu.

To, že sa Becciu vzdal svojich kardinálskych právomocí okrem iného znamená, že sa nebude môcť zúčastniť na ďalšom konkláve, ktoré si bude voliť nového pápeža. Podľa agentúry AP súvisí jeho rezignácia s finančným škandálom, ktorý sa týka kontroverzného nákupu luxusných nehnuteľnosti v londýnskej štvrti Chelsea, pri ktorých mal Vatikán prísť o milióny eur, ktoré boli vyplatené sprostredkovateľom.

Vatikánska polícia vlani prehľadala kancelárie štátneho sekretariátu a zaistila finančné dokumenty a počítače, pričom suspendovaných bolo päť zamestnancov tohto úradu.
Becciu akékoľvek obvinenia v tejto súvislosti odmieta.

Za kardinála bol Becciu vymenovaný v lete 2018, predtým pôsobil vo funkcii vatikánskeho vyslanca. Uplynulých šesť rokov bol ako štátny sekretár vo Vatikáne v dennom kontakte s pápežom Františkom a patril k jeho najdôveryhodnejším spolupracovníkom. Naposledy rezignoval kardinál v júli 2018. Z dôvodu obvinenia zo sexuálneho zneužívania detí a mladých mužov vtedy rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.