29. 09. 2020 06:22 | LOS ANGELES/TASR

Prvú prezidentskú debatu v USA bude viesť Chris Wallace, moderátor Fox News

Sledovanosť tohto napäto očakávaného politického duelu sa s veľkou pravdepodobnosťou priblíži k rekordným 84 miliónom divákov.

Chris Wallace
Chris Wallace Foto: File TASR/Joe Raedle/Pool via AP

Moderátor spravodajskej televíznej stanice Fox News Chris Wallace bude hostiť prvú z troch prezidentských debát medzi republikánskym šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom a jeho demokratickým protikandidátom, bývalým viceprezidentom Joeom Bidenom, ktorá sa bude konať v utorok 29. septembra na pôde Case Western Reserve University v štáte Cleveland. Informovala o tom v pondelok tlačová agentúra DPA.

Sledovanosť tohto napäto očakávaného politického duelu sa s veľkou pravdepodobnosťou priblíži k rekordným 84 miliónom divákov, ktorí v roku 2016 sledovali Trumpovo prvé stretnutie s Hillary Clintonovou. Wallace je televíznym divákom známy ako moderátor nedeľného programu Fox News Sunday, ktorý sa zameriava na otázky politiky a verejnej politiky. Wallace (72) moderuje túto reláciu od roku 2003.

Ako konštatuje DPA, Wallace má schopnosť počas debaty vyprovokovať obe strany. Liberálni experti sa sťažujú na jeho výber tém, ktoré zahŕňajú rasové násilie v mestách či integritu volieb - Trumpove často skloňované otázky. Samotný Trump však už v minulosti atakoval Wallacea, keď bez predloženia dôkazov vyhlásil, že moderátor je "ovládaný radikálnou ľavicou". Wallace dosiaľ pracoval pre štyri televízne stanice - CBS, NBC, ABC a v roku 2003 nastúpil do Fox News.

V roku 2016 sa stal prvým moderátorom z tohto média, ktorý viedol prezidentskú debatu. Išlo o tretí duel medzi vtedajším kandidátom Trumpom a jeho demokratickou rivalkou Clintonovou. Wallace si za svoje počínanie získal uznanie z oboch strán.

Hoci je jeho zamestnávateľ Fox News obľúbeným médiom konzervatívnych voličov a Trumpových stúpencov, Wallace si zachováva reputáciu nestranného moderátora. Wallace je zároveň registrovaným demokratom napriek tomu, že mnoho novinárov sa vyhýba členstvu v politickej strane. Wallace tvrdí, že v minulosti hlasoval za demokratických aj republikánskych prezidentských kandidátov.

Trump a Biden na seba v noci na stredu narazia v 90-minútovej televíznej debate vôbec po prvý raz. Pred prezidentskými voľbami, ktoré sa uskutočnia 3. novembra, sa potom pred kamerami stretnú ešte dvakrát; ďalšie dve debaty by sa mali uskutočniť 15. a 22. októbra. Debata kandidátov na viceprezidenta prebehne 7. októbra.

Komentáre ( 0)