29. 09. 2020 15:55 | TALLIN, ŠTOKHOLM/kc

VIDEO: Prípad námornej tragédie trajektu Estonia opäť ožíva. Potápači našli nové dôkazy

Tragédia Estonie je po potopení Titanicu druhou najhoršou námornou katastrofou európskej lode v mierových časoch.

Trhlina v trupe vraku trajektu Estonia.
Trhlina v trupe vraku trajektu Estonia. Foto: Profimedia.sk

.Prípad tragédie trajektu Estonia, pri ktorej v roku 1994 zahynulo 852 ľudí, opäť ožíva. Tím dokumentaristov, ktorý nakrútil film o potopení lode, objavil nové dôkazy spochybňujúce oficiálne závery vyšetrovania z roku 1997. Informoval o tom portál BBC

Trajekt s 803 pasažiermi a 186 členmi posádky sa potopil na rozbúrenom Baltskom mori v noci na 28. septembra 1994 počas plavby z Tallinu do Štokholmu. O 00:45 sa ozvala dutá rana.

Množstvo vydesených cestujúcich vybehlo na palubu a radista vysielal núdzový signál Mayday. Loď sa už znateľne nakláňala. Podpalubie plné vody potom prevrátilo trajekt na bok a keď hodiny ukazovali 01:50, ozvala sa posádka naposledy.

 

Teórie o príčine tragédie

Estonia sa podľa oficiálnej správy potopila pre nedostatočnú údržbu. Po povolení pántov spadol predný príklop a voda sa cez otvorený predok dostala na palubu s autami.

Teórií o príčine nehody Estonie sa však objavila celá škála. Okrem medzinárodného zločinu a pašovania drog či plutónia sa hovorí aj o pomste tajných služieb za to, že sa v Estonii prevážal vojenský materiál z Pobaltia do Švédska. Odborníkom sa doteraz nepodarilo objasniť, prečo išla Estonia ku dnu tak rýchlo (za necelú hodinu).

Podľa niektorých odborníkov nemožno vylúčiť ani výbuch. O explózii sa vraj zmieňovalo tiež mnoho z preživších a aj potápači našli vo vraku otvory, ktoré podľa britských expertov nemohli byť spôsobené inak ako explóziou.

Našli trhlinu, ktorá sa vo vyšetrovacej správe nespomína

Potápači, ktorí sa k vraku lode potopili v rámci nakrúcania dokumentárneho filmu, teraz našli na pravej strane trupu Estonie štvormetrovú trhlinu. Estónsko, Švédsko a Fínsko preto zvažujú, že opäť otvoria vyšetrovanie prípadu.

Nové nezávislé vyšetrovanie žiadajú aj niektorí preživší a pozostalí obetí, ktorí si pozreli nový fokumentárny film odvysielaný v deň 26. výročia tragédie.

 

Ako trhlina vznikla, je zatiaľ záhadou. Okamžite sa však objavili špekulácie o príčine nehody. Existencia diery v trupe bola dlhé roky odmietaná. To, čo sa, dnes objavilo, vyvoláva ďalšie otázky. Prečo nebola trhlina spomenutá vo vyšetrovacej správe?" pýtal sa na tlačovej konferencii bývalý poslanec švédskeho parlamentu Kent Härstedt, ktorý nehodu prežil.

Bývalý prokurátor Margus Kurm, ktorý bol v rokoch 2005 až 2009 šéfom vyšetrovacieho výboru, uviedol, že trajekt sa mohol potopiť v dôsledku zrážky s ponorkou.

Komentáre ( 0)