30. 09. 2020 06:53 | MOSKVA/TASR

Posádka našla miesto úniku vzduchu v ruskej časti stanice ISS

Porucha nepredstavuje pre posádku nebezpečenstvo.

Pohľad na Medzinárodnú vesmírnu stanicu z Atlantisu.
Pohľad na Medzinárodnú vesmírnu stanicu z Atlantisu. Foto: TASR/NASA via AP

Rusko v utorok oznámilo, že posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) objavila v ruskej časti stanice miesto úniku vzduchu. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Únik vzduchu lokalizovali v module Zvezda, uviedla na svojej webovej stránke tlačová agentúra Interfax s odvolaním sa na vyhlásenie Ruskej federálnej vesmírnej agentúry (Roskosmos). Porucha podľa Roskosmosu nepredstavuje pre posádku nebezpečenstvo.

Posádka, ktorú tvoria ruskí kozmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner a Američan Christopher Cassidy, hľadala miesto úniku vzduchu od augusta. Najskôr prekontrolovali americkú časť stanice. Kozmonauti v súčasnosti hľadajú presné miesto, kadiaľ vzduch uniká. Situácia podľa Roskosmosu "nepredstavuje nebezpečenstvo pre život a zdravie posádky ISS" a nie je pre stanicu prekážkou v pokračovaní letu s posádkou.

Mierny únik vzduchu je podľa riaditeľa Roskosmosu pre pilotované lety Sergeja Krikaľova na palube ISS bežný a súvisí so systémom na čistenie vzduchu. "Takéto úniky sa dajú predvídať," povedal. Súčasný únik je však podľa jeho slov "viac ako bežný", a ak potrvá dlhšie, bude si vyžadovať dodávku ďalších zásob vzduchu na stanicu.

Komentáre ( 0)