02. 10. 2020 06:08 | BRUSEL/TASR

Lídri EÚ sa dohodli sankciách voči Bielorusku, pohrozili aj Turecku

Tento krok umožní zavedenie zákazu cestovania a zmrazenie aktív približne 40 príslušníkov režimu.

Angela Merkelová a Alexander De Croo.
Angela Merkelová a Alexander De Croo. Foto: TASR/Olivier Hoslet, Pool via AP

Lídri členských krajín EÚ sa v noci na piatok dohodli na zavedení sankcií voči členom režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, informovali agentúry AP a AFP. Tento krok umožní zavedenie zákazu cestovania a zmrazenie aktív približne 40 príslušníkov režimu, ktorí sú údajne zodpovední za falšovanie výsledkov augustových volieb a následné násilné potláčanie protestov.

"Rozhodli sme sa, že zavedieme sankcie," povedal predseda Európskej rady Charles Michel, ktorého vyjadrenia sprostredkovala agentúra AP. "Je veľmi dôležité urobiť to, na čom sme sa dohodli pred niekoľkými týždňami," dodal.

Členské štáty EÚ sa zavedením sankcií pridali k Spojenému kráľovstvu a Kanade, ktoré v utorok uvalili sankcie na bieloruského prezidenta Lukašenka, jeho syna a ďalších vysokopostavených bieloruských predstaviteľov za porušovanie ľudských práv, pripomína AFP.

Cyprus rozhodnutie členských krajín EÚ odmietal podporiť a žiadal, aby najskôr podnikli kroky voči Turecku v súvislosti s ťažbou nerastných surovín v sporných vodách pri pobreží Cypru. Lídri sa však po niekoľkohodinových rokovaniach dohodli, že podporia Cyprus a takisto aj Grécko.

EÚ pohrozila sankciami aj Turecku, v prípade, že neprestane s provokáciami

Európska únia oznámila, že môže na Turecko uvaliť sankcie za "provokácie a nátlak" v súvislosti so sporom medzi Gréckom a Tureckom o zdroje nerastných surovín a námorné hranice. Informovala o tom na svojej webovej stránke stanica BBC.

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová Ankaru požiadala, "aby sa zdržala jednostranného konania" vo východnej časti Stredozemného mora. EÚ chce podľa von der Leyenovej s Tureckom "pozitívne a konštruktívne vzťahy", čo by bolo i v záujme Ankary. "Bude to však fungovať len vtedy, ak prestanú provokácie a nátlak," povedala. "Preto očakávame, že Turecko sa odteraz zdrží jednostranného konania. V prípade, že Ankara bude v tejto činnosti pokračovať, EÚ použije všetky svoje nástroje a možnosti, ktoré má k dispozícii," povedala von der Leyenová. EÚ má podľa jej slov sadu nástrojov, ktoré môže okamžite použiť.

Napätie medzi Gréckom a Tureckom sa prehĺbilo po tom, čo Turecko začalo v auguste prieskum v súvislosti s možnými ložiskami ropy a zemného plynu v okolí Cypru a gréckych ostrovov. Do oblasti Stredozemného mora medzi Cyprom a Krétou vyslali obe krajiny svoje námorné sily.

Komentáre ( 0)