02. 10. 2020 14:25 | ŠTOKHOLM/kc

Migranti dostali stopku. Švédsko po náraste kriminality mení svoju azylovú politiku

Politológ Bernd Parusel tvrdí, že to nie je iba problém posledných rokov. Sociálne problémy podľa neho vo Švédsku existujú desaťročia.

Skupina migrantov vystupuje z vlaku na nástupišti na konci mosta medzi Švédskom a Dánskom vo švédskom Malmö.
Skupina migrantov vystupuje z vlaku na nástupišti na konci mosta medzi Švédskom a Dánskom vo švédskom Malmö. Foto: TASR/Stig Ake Jonsson/TT via AP

Švédsko malo povesť krajiny, ktorá je v Európe najústretovajšia voči prijímaniu migrantov. Podľa najnovších krokov Švédskej vlády to ale vyzerá tak, že postoj tejto krajiny voči žiadateľom o azyl sa zmenil. Švédsko síce poskytne Grécku materiálnu pomoc, ale žiadnych migrantov z vypáleného tábora Moria, či iných gréckych ostrovov, neprijme.

Škandinávska krajina sa tak pripojila ku štátom Vyšehradskej štvorky a Rakúsku, ktoré odmietajú prijímať migrantov, píše portál nemeckého týždenníka Focus.

To, že nálada v krajine sa zmenila, ukázali už voľby v roku 2018, ktorých hlavnou témou bol prístup k migrácii. Premiér Stefan Löfven je odvtedy pod tlakom odporcov azylovej politiky, ktorých vo Švédsku pribúda.

V roku 2015 bolo vo Švédsku podaných 160-tisíc žiadostí o azyl, najviac v Európe v pomere na jedného obyvateľa. Švédsko spolu s Nemeckom boli najobľúbenejšie destinácie pre utečencov. V tom čase bola krajina hrdá na svoj liberálny prístup. Po piatich rokoch sa ale krajina borí s nárastom kriminality a nezvládnutou integráciou migrantov.

Najhoršia situácia je v sociálne znevýhodnených predmestiach. Od začiatku roka zomrelo pri prestrelkách gangov už 27 ľudí. Väčšinou to boli mladí muži. Stúpa aj počet sexuálne motivovaných útokov a rozširujú sa "no-go" zóny, teda oblasti bez kontroly. Podľa údajov švédskeho sociológa Görana Adamsona bolo 58 percent páchateľov trestných činov spáchaných v roku 2017 z radov migrantov.

Politológ Bernd Parusel tvrdí, že to nie je iba problém posledných rokov. Sociálne problémy podľa neho vo Švédsku existujú desaťročia. " V prípade, že budeme za problémy dávať vinu iba imigrácii a integračnej politike posledných rokov, riešenie nájdeme iba veľmi ťažko. Integrácia vo Švédsku nezlyhala všade. Nebyť migrantov, niektoré odvetvia na trhu práce by už vôbec nefungovali. Napríklad starostlivosť o seniorov," tvrdí politológ.