02. 10. 2020 13:30 | BRUSEL/jh

Svet má novú princeznú. O svoj titul musela roky bojovať

Ide o nemanželskú dcéru bývalého belgického kráľa Alberta II.

Delphine Boëlová
Delphine Boëlová Foto: Profimedia

Kedysi utajovaná dcéra bývalého belgického kráľa Alberta II. si už môže hovoriť princezná. Zvíťazila v súdnom procese ohľadom jej práv na kráľovský titul a teraz bude oficiálne známa ako belgická princezná, uviedla CNN.

Delphine Boëlová má podľa súdu rovnaké práva ako tri ďalšie deti Alberta II. (86). Bývalý belgický král nastúpil na trón v roku 1993 po bratovej smrti. V júli 2013 oznámil svoju abdikáciu v prospech syna princa Filipa I. Dôvodom bol jeho zdravotný stav.

Princezná Delphine (52) pracuje ako umelkyňa, venuje sa najmä sochárstvu. V roku 2013 sa prvýkrát obrátila na súd, aby ju bývalý kráľ uznal za svoju dcéru. Tvrdila, že kráľ mal pomer s jej matkou Sibylle de Selys Longchampsovou, čo bolo dôsledkom jej narodenia v roku 1968.

Delphine Boëlová a bývalý kráľ Albert II.
Delphine Boëlová a bývalý kráľ Albert II. Foto: Profimedia
 

Kráľ spochybňoval jej nároky celých sedem rokov a odmietol aj test DNA, ktorý mu nariadil súd v roku 2018. Až pod hrozbou finančnej pokuty vo výške 5 000 eur nakoniec súhlasil s testom.

V januári 2020 konečne uznal otcovstvo. Princezná si teraz môže zmeniť priezvisko po svojom otcovi na Saxe Cobourg. Jej deti tiež zdedia titul princezná a princ Belgicka.

Komentáre ( 0)