12. 10. 2020 17:13 | BIELORUSKO/TASR

Bieloruská polícia sa vyhráža použitím strelných zbraní voči protestujúcim

Doteraz používali vodné delá, gumové projektily a omračujúce granáty.

Žena počas potýčky s policajtom.
Žena počas potýčky s policajtom. Foto: TASR/AP

Bieloruská polícia v pondelok pohrozila streľbou ostrými nábojmi do protestujúcich. Zdôvodnila to tým, že opoziční demonštranti proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi sa čoraz viac radikalizujú. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

"Policajti a vojaci neodídu z ulíc a v prípade potreby budú používať výzbroj na zvládnutie výtržností a smrtiace zbrane," napísalo ministerstvo vnútra vo vyhlásení na sociálnej sieti Telegram.

Po spornom oficiálnom víťazstve Lukašenka nad opozičnou kandidátkou Sviatlanou Cichanovskou v prezidentských voľbách z 9. augusta, ktorá sa označila za skutočnú víťazku, vypukli v krajine pokojné protesty.

Polícia zatiaľ pripustila, že na rozohnanie protestujúcich ľudí používala iba výzbroj proti výtržnostiam ako vodné delá, gumové projektily a omračujúce granáty.

V pondelkovom vyhlásení, ktoré cituje námestníka ministra vnútra Gennadija Kazakeviča, úrady prvýkrát pohrozili použitím strelných zbraní proti opozičným demonštrantom.

Polícia poslala v nedeľu do ulíc metropoly Minsk vodné delá a použila aj omračujúce granáty a po celej krajine zadržala vyše 700 ľudí, informovalo ministerstvo.

Ministri zahraničných vecí Európskej únie sa v pondelok dohodli na uvalení sankcií na dlhoročného autoritárskeho prezidenta Lukašenka, keďže EÚ sa snaží zvýšiť tlak za tvrdé zásahy jeho režimu proti protestujúcim.

EÚ už zaviedla cestovné zákazy a zmrazenie majetku 40 spojencov Lukašenka - dôvodom je zmanipulovanie augustových volieb, ktoré Lukašenkovi vrátili moc do rúk, a tiež organizovanie násilných zásahov proti masovým protestom.

Únia doteraz Lukašenka netrestala, lebo dúfala, že ho presvedčí, aby sa zapojil do dialógu s opozičnými silami a spoločne vyriešili krízu.

Komentáre ( 0)