18. 10. 2020 16:25 , článok bol aktualizovaný 18. 10. 2020 20:01 | PRAHA/TASR

V Prahe sa konal protivládny protest. Polícia použila vodné delá. Babiš reaguje: Som v šoku

Demonštranti protestovai proti vládnym opatreniam.

Protest v Prahe.
Protest v Prahe. Foto: TASR
Protest v Prahe.
Protest v Prahe.
Protest v Prahe.

Stovky ľudí, ktorí v nedeľu demonštrovali v Prahe proti vládnym opatreniam, sa majú rozísť. Keďže účastníci protestu nedodržali súčasné protivírusové opatrenia, organizátori toto zhromaždenie ukončili. Situácia sa následne vyostrila a v centre českej metropoly tak zasahujú tisíce policajtov. Na mieste použili na rozohnanie davu aj vodné delá. Hlásia aj zranených. Informoval o tom spravodajský portál iDNES.cz.

Pozrite si zábery zo stretu políácie s demonštrantmi

 

Polícia opakovane vyzvala protestujúcich, aby opustili Staromestské námestie, kde sa konala demonštrácia. Na mieste tiež zasahujú ťažkoodenci. V uliciach je veľa dymu a vzduchom lietajú rôzne predmety vrátane dlažobných kociek či fliaš, píše iDNES.cz.
Na pražskom Staromestskom námestí zadržala polícia 16 ľudí ešte pred začiatkom demonštrácie. Našla u nich pyrotechniku, obušky aj zbrane vrátane pištole.

Čítajte tiež: Česko hlási víkendový rekord. Nárast je takmer o 100 percent

Demonštrácia sa konala v čase, keď v Česku platí zákaz zhromažďovania viac ako šiestich ľudí. Väčšina účastníkov protestu si nezakrývala nos a ústa a nedodržiavala bezpečné rozstupy. Dav ľudí skandoval aj heslá namierené proti členom vlády.

Podľa ministra vnútra Jana Hamáčka hrozí organizátorovi protestu vysoká pokuta.
Hamáček účastníkov vyzval k pokojnému priebehu a dodržiavanie pravidiel. V piatok uviedol, že podľa informácií polície môže byť úmysel pokojne demonštrovať zneužitý zo strany futbalových chuligánov.

Na protest reaguje aj premiér Andrej Babiš: "Jsem v šoku, jak bezohlední a sobečtí jsou někteří naši občané, kteří nedodržují nařízení vlády a ohrožují sebe i ostatní. Jsem pro jejich tvrdý postih. Teď, když máme před sebou dva nejtěžší a nejsložitější týdny pro zvládnutí epidemie, jen zaměstnávají zdravotníky, záchranáře a policii, prostě profese, které potřebujeme fakt na úplně jiné činnosti. Zároveň jsem hrdý na vysoce profesionální postup Policie České republiky, které děkuji," napísal na Facebooku.

Komentáre ( 0)