23. 10. 2020 13:52 | ŽENEVA/TASR

Hlavné líbyjské frakcie sa dohodli na trvalom prímerí. Úplný je mier je podľa OSN blízko

O kontrolu nad krajinou doteraz bojovali dve súperiace mocenské centrá a množstvo milícií.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: ATSR/AP/Hussein Malla

Dve hlavné líbyjské bojujúce frakcie podpísali v piatok po piatich dňoch rozhovorov v sídle OSN dohodu o "trvalom" prímerí. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Delegáti s rúškami na tvárach pred podpísaním dohody spoločne postáli. Cieľom je ukončiť konflikt, ktorí ničí Líbyu od roku 2011, keď bol v povstaní podporovanom NATO zvrhnutý dlhoročný diktátor Muammar Kaddáfí.

"Spoločná vojenská komisia vo formáte päť plus päť dosiahla dnes na rozhovoroch v Ženeve historický úspech, keď líbyjské skupiny dospeli k dohode o trvalom prímerí na celom území Líbye. Tento úspech je dôležitým obratom smerujúcim k mieru a stabilite v Líbyi," napísala líbyjská misia pri OSN na svojej stránke na Facebooku, kde naživo streamovala podpisovú ceremóniu.

OSN, ktorá hostila rozhovory, oznámila, že dohoda začína platiť okamžite.
Stephanie Williamsová, vyslankyňa OSN pre sužovanú severoafrickú krajinu, vyhlásila, že toto je "chvíľa, ktorá vstúpi do dejín".

"Stretli ste sa v mene Líbye, vášho ľudu, aby ste podnikli konkrétne kroky na ukončenie jeho utrpenia," uviedla na podpisovej slávnosti. "Nikto nemiluje Líbyu viac než vy," dodala Williamsová, ktorá riadi Podpornú misiu OSN v Líbyi (UNSMIL).

"Táto cesta je dlhá a niekedy ťažká. Vaše vlastenectvo bolo vašou cestou vpred a dokázali ste dospieť k dohode o prímerí. Dúfam, že táto dohoda pomôže ukončiť utrpenie líbyjského ľudu, a dúfame tiež, že umožní vysídleným ľuďom a utečencom v rámci krajiny aj mimo nej vrátiť sa do svojich domovov a žiť v mieri a bezpečí," povedala ešte.
Líbyu ničí konflikt takmer desať rokov.

O kontrolu nad krajinou doteraz bojovali dve súperiace mocenské centrá a množstvo milícií, pričom dochádzalo k mohutnému porušovaniu ľudských práv. Prevádzači ľudí využívali chaos na pašovanie zúfalých migrantov cez nebezpečné Stredozemné more do Európy.

V hlavnom meste Tripolis na západe Líbye pôsobí medzinárodne uznaná vláda národnej dohody, pričom parlament sídliaci vo východnom meste Tobruk podporujú sily vojenského veliteľa Chalífu Haftara.

Haftar, podporovaný Ruskom, Spojenými arabskými emirátmi (SAE) a Egyptom, spustil v apríli 2019 ofenzívu na Tripolis, ale tento rok ho zatlačili naspäť, keďže sily naklonené tripoliskej vláde dostali zásadnú pomoc od Turecka. Boje odvtedy zastali pri centrálnom pobrežnom meste Syrta, domovskom meste zabitého Kaddáfího.

V utorok 20. októbra, v druhý deň rozhovorov, Williamsová oznámila, že líbyjské znepriatelené strany sa dohodli na zastavení konfliktu a na otvorení vnútorného územia a leteckých koridorov. 

Komentáre ( 0)