25. 10. 2020 07:00 | MOSKVA/jh

Manželia zomreli po zjedení zaváraných uhoriek. Ich malé deti našli v byte po troch dňoch

Podľa pitevnej správy sa otrávili botulotoxínom.

Alexander (†30) a Viktoria (†25) Yakuninoví
Alexander (†30) a Viktoria (†25) Yakuninoví Foto: Profimedia

Mladí manželia z Ruska, ktorí mali dve malé deti, nešťastne zahynuli po tom, čo skonzumovali sterilizované uhorky. Zomreli v posteli a v byte s nimi zostali dve malé deti. Tie našla rodina až po troch dňoch od smrti ich rodičov, uviedla agentúra Profimedia.

Alexander (†30) a Viktoria (†25) Yakuninoví sa otrávili botulotoxínom. Botulotoxín je jedovatá látka a je produktom baktérie druhu clostridum botolinum. Je to jeden z najsilnejších bakteriálnych toxínov vôbec. Prenos klostrídií na potraviny sa môže uskutočniť z nedbalosti pri výrobe, pri skladovaní, pri príprave stravy, z neodbornosti a podceňovania dodržiavania predpísaných technologických postupov a pod. Rizikové sú najmä potravinové konzervy.

Alexander s deťmi
Alexander s deťmi Foto: Pťrofimedia
 

Ako uviedol The Mirror, deti vo veku 1 a 5 rokov našla doma teta. Tá volala rodine potom, čo neprišli na rodinnú oslavu. Na druhej strane sa ozvalo 5-ročné dievčatko s tým, že rodičia dlho spia a „ocko začína meniť farbu".

Staršie dievčatko sa tri dni staralo o svojho ročného bračeka. Keď prišla jej vystrašená teta Natalia (36) k nim domov, v spálni ju čakal hrozný pohľad. Okamžite zavolala políciu i záchranku a vzala deti preč. Teraz budú v starostlivosti ich dedka, Alexandrovho otca.

Pitva ukázala, že príčina úmrtia manželov bola otrava jedlom. Pôvodcom mal byť pohár zaváraných uhoriek, ktoré mal Alexander dostať od babky.