29. 10. 2020 06:00 | USA/tvnoviny.sk. vd

Donald Trump chce vládnuť aj naďalej, toto je jeho životný príbeh

Vždy ho viac preslávili škandály a kontroverzné kroky ako štátnicke činy.

Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP

Podnikateľ, televízna osobnosť a súčasný prezident USA. Donald John Trump je republikánskym kandidátom na prezidenta v tohtoročných amerických voľbách.  V porovnaní s protikandidátom Joeom Bidenom je skôr známy pre svoje podnikanie a škandály ako pre politickú kariéru.

Život a kariéra

Donald Trump sa narodil 14. júna 1946 v newyorkskej štvrti Queens. Jeho mama bola ženou v domácností a otec developerom nehnuteľností. Asi aj preto si Trump vybral štúdium ekonómie, z ktorého získal bakalársky titul na Wharton School of the University of Pennsylvania.

Najprv pre školu a následne pre zdravotné problémy mal viacero odkladov v nástupe na vojenčinu, až ho napokon označili za nespôsobilého. Po vysokej škole tak mohol nastúpiť rovno do otcovej firmy.

Prečítajte si aj: Amerika je krajina úspešných, títo muži a žena však prehrali boj o kreslo v Bielom dome

Jeho prvou manželkou bola česká modelka Ivana Zelníčková, s ktorou sa v roku 1977 aj oženil. Spolu majú tri deti (Donalda, Ivanka a Erica) a desať vnúčat. Rozviedli sa v roku 1992, keď praskol jeho románik s Marlou, s ktorou sa o rok neskôr zosobášil. Zo sedemročného manželstva vzišla dcéra Tiffany.

Jeho najznámejšia manželka a súčasná prvá dáma je Melania Trump, za slobodna Knauss. V čase ich zoznámenia bola známou slovinskou modelkou. S Trumpom majú syna Barrona.

Biznis

Ako sme už spomínali, po vysokej škole nastúpil mladý Donald do otcovej firmy. Ten mu ju v roku 1971 prenechal a Trump sa stal jej prezidentom. Neskôr otcovo impérium premenoval na The Trump Organization. Pôvodné zameranie firmy rozšíril o stavbu a renováciu mrakodrapov, hotelov, kasín a golfových ihrísk. Neskôr popri hlavnej firme založil Trump aj množstvo ďalších podnikov.

Pôsobnosť impéria zameral na Spojené štáty. Jedna z jeho najcennejších budov Trump Tower stojí v New Yorku a má hodnotu vyše 300 miliónov eur. Ďalej vlastní Trump World Tower a Trump Bulding na Wall Street. Vybudoval aj niekoľko hotelov, a to Trump International Hotel & Tower v Chicagu, Las Vegas a New Yorku. Do portfólia jeho kasín patrí známy Trum Taj Mahal, ktorého pokerová miestnosť je jedna z najväčších v Atlantic City.

V zahraničí vlastní budovy napríklad v Dubaji alebo v Panama City.

The Trump Tower.
The Trump Tower. Foto: shutterstoc.com/Diego Grandi
 

Iné druhy podnikania

Okrem podnikania s nehnuteľnosťami sa Donald Trump rozhodol vlastniť aj  firmy, ktoré mu umožnia dostať sa na "obraz". V rokoch 1996 až 2015 vlastnil značku súťaží krásy Miss Universe.

O obchodoch, financiách alebo o politických témach napísal až 19 kníh. Jeho prvotina The Art of the Deal z roku 1987  bola 48 týždňov na zozname najpredávanejších kníh New York Times.

Od 90. rokov bol Trump viacnásobným hosťom relácii Howarda Sterna. Asi štyri roky mal aj vlastný krátky rozhlasový program s názvom Trumps!

Prečítajte si aj: V prezidentských voľbách v USA odovzdalo svoj hlas už takmer 60 miliónov voličov

V rokoch 2003 až 2015 produkoval a hostil televíznu reality show The Apprentice, v ktorej hral postavu výkonného riaditeľa a účastníci sa pokúšali vyhrať ročné zamestnanie v jednej z jeho organizácii. Neskôr spoluorganizoval aj šou The Celebrity Apprentice.

Bohatstvo

Presná veľkosť majetku Donalda Trumpa nie je známa. Niektoré spoločnosti ho odhadujú na 2 miliardy iné uvádzajú až 10 miliárd amerických dolárov. Jedno je však isté, Trump je jeden z najbohatších politikov americkej histórie a celkovo je prvým americkým prezidentom s miliardovým majetkom.

Napriek veľkému bohatstvu sa Trump priznal, že sa vždy snaži platiť čo najnižšie dane. Pred voľbami v roku 2016 sľuboval, že svoje daňové priznanie zverejní, no nikdy tak neurobil. Vraj mu to právnici neodporučili. Zverejňovanie daňových priznaní kandidátov na prezidenta je pritom v Spojených štátoch zaužívanou praxou už od roku 1976.

V roku 2016 sa do médií dostalo jeho daňové priznanie z roku 1995, v ktorom deklaroval stratu 916 miliónov dolárov, čím sa mohol vyhnúť plateniu daní ďalších 18 rokov. O rok neskôr sa na verejnosť dostala časť priznania z roku 2005, podľa ktorého mal na daniach zaplatiť 38 miliónov dolárov.

Viac sa o jeho daniach dočítate tu: Trump musí vydať daňové záznamy prokuratúre

Celkové dlhy Donalda Trumpa sa odhadujú na viac ako 1 miliardu dolárov, ktoré si požičal na financovanie svojich aktív. Taktiež dlhuje rôznym bankám a veriteľom, avšak ako informuje spoločnosť Forbes, jeho majetok stále prevyšuje jeho dlhy.

Politika do 2015

Stranícka príslušnosť Donalda Trumpa sa viackrát zmenila. Začal ako republikán v roku 1987 a po viacerých zmenách sa v roku 2009 k republikánom aj vrátil.

Prezidentskú kampaň začal prvýkrát viesť pred 20 rokmi. V roku 1999 oznámil, že chce kandidovať v nadchádzajúcich voľbách za Reformnú stranu. Kritici tvrdili, že v skutočnosti mu nejde o politiku, ale o zviditeľnenie vlastnej značky a podporu predaja kníh. On sám si veril, že má na to vyhrať. Po prieskumoch, ktoré mu odhadovali sedem percent hlasov, z boja o prezidentské kreslo odstúpil. Vyhlásil, že dôvodom bola nefunkčnosť Reformnej strany. Napriek odstúpeniu sa mu podarilo zvíťaziť v oboch primárkach, na ktoré sa kvalifikoval.

Špekulovalo sa aj o jeho kandidatúre proti Barackovi Obamovi vo voľbách v roku 2012, po prvotných vystúpeniach s prejavmi však Trump oznámil, že kandidovať nebude.

Prezident USA

Donald Trump je 45. prezidentom USA. Napriek tomu, že jeho politické kroky boli popisované ako populistické, protekcionistické, izolacionistické a nacionalistické, podarilo sa mu v roku 2015 vstúpiť do kandidatúry na prezidenta USA a napokon aj prekvapivo zvíťaziť. Jeho demokratická oponentka Hillary Clintová získala síce o približne tri milióny voličských hlasov viac, no väčšinu voliteľov získal na svoju stranu práve republikán Trump. V histórii USA sa podobný prípad stal ešte len piatykrát.

Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP
 

Stal sa najstarším prezidentom USA a prvým prezidentom bez predchádzajúcej vládnej služby. Jeho zvolenie i kroky v prezidentskom kresle vyvolali početné protesty. Preslávilo ho tiež slobodomyseľné prispievanie na sociálnej sieti Twitter.

Počas prezidentovania nariadil Trump zákaz prijímania občanov z niekoľkých krajín s moslimskou väčšinou, pričom uviedol obavy o bezpečnosť v krajine. Podarilo sa mu splniť jeden z jeho veľkých predvolebných sľubov - zníženie daní pre jednotlivcov a podniky. Naoapak, neuspel v zrušení zdravotnej reformy svojho predchodcu Baracka Obamu.

V zahraničnej politike Trump kona v zmysle "Amerika na prvom mieste". Podpísal odstúpenie USA od obchodných rokovaní s Trans-Tichomorským partnerstvom, od Parížskej dohody o zmene podnebia a od Iránskej jadrovej dohody. Zaviedol dovozné clá, ktoré vyvolali obchodnú vojnu s Čínou, presunul americké veľvyslanectvo v Izraeli do Jeruzalema a stiahol americké jednotky zo severnej Sýrie.

Mohlo by vás zaujímať: Ako hnutie Black Lives Matter ovplyvní americké voľby? Jeho prívrženci majú jasného kandidáta

Donald Trump sa ako prvý USA prezident stretol so severokórejským vodcom Kim Čong-unom, a to dokonca trikrát, no napriek tomu sa rozhovory o denuklearizácii medzi krajinami prerušili.

Medzi jeho najhoršie rozhodnutia podľa odborníkov patrí postoj a udeľovanie jednotlivých opatrení v boji s pandémiou koronavírusu. Podľa mnohých reagoval pomaly, ignoroval alebo odporoval mnohým odporúčaniam epidemiológov a propagoval nepravdivé informácie o neoverenej liečbe či dostupnosti testovania.

Volebné dianie v USA budeme sledovať aj v mimoriadnej relácii Prezidentské voľby 2020 so Zlaticou Puškárovou. Už 04. novembra o 05.00 h na obrazovkách televízie Markíza.

 

Komentáre ( 0)